Nejšťastnější na světě jsou Norové. Jak jsou na tom Češi?


22:20 • 20. března 2017

Tagy: průzkum, ČR, Norsko

Nejšťastnějšími obyvateli planety jsou Norové, kteří předstihli Dány. Vyplývá to z každoroční zprávy World Happiness Report. Češi si polepšili, z celkově hodnocených 155 zemí poskočili o čtyři místa na 23. místo.

Podle studie stále vládnou severské země, které ovládly hned čtyři z prvních pěti příček. Pomyslnou stříbrnou medaili si odneslo Dánsko a bronzovou Island.

Za očekáváním skončila největší světová velmoc Spojené státy. Umístily se až na 14. místě, což vzhledem k jejich míře blahobytu je spíše zklamáním. „Zpráva potvrzuje, že štěstí pramení ze silných sociálních stabilit. Je čas budovat společenskou důvěru a zdravé životní prostředí, ne propagovat zdi a zbraně,“ uvedl na adresu Spojených států Jeffrey Sachs, ředitel společnosti Sustainable Development Solutions Network, která zprávu ve spolupráci s OSN připravila.

Švédsko: Přebytek rozpočtu z daní? Nechceme…

Hlavními atributy indexu štěstí byly HDP na obyvatele (modrá barva na grafu níže), sociální podpora (oranžová), délka života ve zdraví (červená) a svoboda dělat životní rozhodnutí (tmavě modrá). Minoritními atributy pak byly štědrost lidí a vnímání korupce v zemi.

První čtyřicítku uzavírá Slovensko, které si polepšilo oproti minulému roku o pět míst. Nejšťastnější země z Blízkého východu je Izrael.

Na posledních místech se umístily hlavně státy rovníkové Afriky. Mezi nejhoršími figurují také dvě země intenzivně sužované válkou, tedy Sýrie a Afghánistán.

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.