Je EU reformovatelná? Co ukázal brexit


09:01 • 29. června 2016

Tagy: Brexit, Velká Británie, Evropská unie

Před britským referendem o vystoupení či setrvání v EU jsem byl přesvědčen, že je vlastně jedno, jak Britové zvolí. Přece, jestli zůstanou nebo odejdou, nezvrátí to běh světa, Velká Británie nepřestane existovat a Evropa se s tímto, z dějinného hlediska bagatelním aktem, snadno vyrovná. Státy jsou celkem nestabilní útvary a spolky států ještě mnohem nestabilnější. Panta rhei, tak proč se příliš nervovat. S Británií nebo bez ní (z hlediska Britů s EU nebo bez ní), život půjde dál.

V jedné věci jsem však britské referendum považoval za velmi významné a mnoho jsem si od něj sliboval. Říkal jsem si, že ať zvolí Britové jakkoli, už samotný fakt, že k referendu o vystoupení z EU došlo, je velmi silný signál, že s EU to není v pořádku. To ještě umocňoval předpokládaný elektorát pro vystoupení, jenž měl činit kolem 50 procent. I uvažoval jsem: Tak silný signál, tak zjevný impuls přece nemohou eurounijní politici přehlédnout. Jsou-li normální a mají-li jen trochu zachovány sebezáchovné mechanismy, a nechtějí-li, aby se EU zcela rozpadla, pak se nutně musí začít chovat jinak. Ne tak sebestředně, ne tak panovačně, ne tak centralisticky.

Evropská unie není stát

Referendum proběhlo a k překvapení většiny lidí, i mému, brexit zvítězil. V Británii samé se s tím vyrovnávají celkem dobře a především kultivovaně. Jiné to ovšem je v EU,tedy, jak se říká, v „bruselu“. Silácká vyjádření, tlak na více integrace, na přijímání eura, tlak na Brity, aby rychle „táhli“ atd. A máme jasno. Merkelová, Juncker, Schmidt, Timmermans, Mogherini, Jourová a mnozí další nám ukazují, jak to s námi myslí a co pro ně EU znamená.

Zpanštěli nám, páni a dámy v čele Evropské unie. Tak se namlsali moci bez odpovědnosti, že se ji už nedokážou zříct. A to je pro mne asi největším přínosem brexitu. Odkryl skutečné chování a motivace eurounijních předáků. Brexit ukázal, kam se, možná pro někoho nenápadně, dostala EU. Je nutné říci jasně: Evropská unie není stát, není to mocenské centrum. Evropská unie je pouze název spolku států, které mají mít svrchovanou moc nad svými osudy, a ne, že jim bude vládnout neexistující státní útvar s nevolenými politiky.

Vzpomene si ještě někdo, proč byla vlastně EU založena? Pokud si totiž připomeneme její původní účel, možná lze celý projekt ještě zachránit. Ale nevím. Kladu si otázku: Je EU reformovatelná?

 

RSS

Radomil Bábek je podnikatel. Za 28 let podnikání vybudoval či spoluvybudoval několik úspěšných společností, jejichž vedení již z větší části předal mladším partnerům. Dnes řídí podnikatelskou skupinu VZK Group, kterou tvoří 9 společností a 4 projekty. Radomil Bábek vnímá podnikání jako životní styl. Těžiště jeho zájmů dnes leží v oblasti společenského a politického dění v České republice. Je přesvědčen, že firmy a jejich zaměstnanci jsou motorem ekonomiky ČR, zatímco politici a vysocí úředníci jsou často zataženou ruční brzdou. Aktuálním tématům se věnuje prací v Podnikatelských odborech, které založil a vede od roku 2017 a v Asociaci podnikatelů a manažerů, kterou založil a jejímž předsedou je od roku 2014. Především Podnikatelským odborům věnuje pan Bábek svou pozornost, protože ty "hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu". V popředí profesních zájmů Radomila Bábka jsou psychologie, krizový management a vše související se strategickým řízením a plánováním. V posledních letech vystupuje na konferencích a přednáší externě na vysoké škole. Jeho přednášky a vystoupení se vždy týkají podnikání, managementu, leadershipu a strategického plánování a řízení. Hodně času věnuje poradenství pro začínající podnikatele a mentorování či koučování startupů.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.