Jiří Rusnok: Trh práce? Pusťme do Česka cizince


08:01 • 10. dubna 2017

Tagy: Rusnok, ČNB, trh práce, HDP ČR, Ukrajina

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by české ekonomice pomohlo, kdyby firmy mohly snadněji zaměstnávat cizince. „Jsme země zavřená pro import pracovní síly. Podle mě je to fatálně chybné,“ řekl Rusnok v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny.

Guvernér nepřímo zkritizoval odbory a státní byrokracii, jež se podle něj brání většímu otevření pracovního trhu pro lidi z neunijních zemí − zejména z Ukrajiny. „Jsme země zavřená pro import pracovní síly. Podle mě je to fatálně chybné z hlediska ekonomického vývoje, protože nic špatného by se nestalo, kdyby se do země přes legální víza pustilo například 100 tisíc Ukrajinců,“ řekl deníku Rusnok s tím, že díky výraznějšímu angažování cizinců by si Česko o pár procent zvýšilo HDP.

České stavebnictví by bez ukrajinských dělníků zkolabovalo

Nynější pravidla podle guvernéra ČNB vedou pouze k nekalé soutěži na trhu: české firmy najímají přes zaměstnanecké agentury nejčastěji Ukrajince, kteří mají pracovní povolení platná v jiné členské zemi Evropské unie. Ukázala to například nedávná kauza e-shopu Rohlík.cz, kde policie odhalila několik desítek Ukrajinců s polským pracovním vízem.

„Takhle jsou tady možná na polských vízech a je to jenom větší chaos a větší zmatek a možná méně legálních příjmů do státní kasy,“ řekl dnešním HN Rusnok.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.