Ano, pane Zaorálku, založit novou státní banku je výborný nápad!


20:39 • 6. září 2017

Tagy: Lubomír Zaorálek , ČR, ČSSD, Banky, stát

V médiích proběhla zpráva o dalším výborném předvolebním nápadu z dílny ČSSD: založit novou státní banku, která by poskytovala zvýhodněné úvěry malým a středním podnikatelům. V této souvislosti bych měla řadu otázek, a to:

  1. Kde na to banka vezme kapitál?

Protože to má být státní banka, tak asi ze státního rozpočtu. Takže stát vezme peníze z odvodů, které dusí malé a střední podnikatele a vloží je do banky, aby je pak podnikatelům za zvýhodněný úrok půjčil? Cestou samozřejmě musí zaplatit provoz banky, a to nemluvím o tom, že se ještě pár milionů ztratí. To už jsme taky zažili.

  1. Kde vezme kvalitní zaměstnance?

Tuší pan Zaorálek, jaké jsou platy v bankách? A jaké jsou tabulkové platy státních zaměstnanců? No, třeba zaměstnance dodá pan Štěch se svým červnovým nápadem na zvýšení odvodů podnikatelům tak, aby se raději nechali zaměstnat. 

  1. Českomoravská záruční a rozvojová banka

Jejím úkolem je: „Českomoravská záruční a rozvojová banka a.s. je rozvojovou bankou České republiky. Napomáhá v souladu se záměry hospodářské politiky vlády České republiky a regionů rozvoji malého a středního podnikání, infrastruktury a dalších sektorů ekonomiky vyžadujících veřejnou podporu.“ (zdroj: www.cmzrb.cz)

Proč je tedy třeba zakládat novou státní banku, když máme ČMZRB, která státní je a má to tzv.v popisu práce? Potřebné navýšení zdrojů všeho druhu to ovšem neřeší.

A pak bychom tu banku mohli zprivatizovat!

Takže stále platí, že bychom potřebovali na pár let vládu odborníků a ne politiků. Možná raději na pár desítek let.

RSS

Vystudovala ČVUT včetně postgraduálu, pracovala v managementu IT firem jako obchodní ředitelka, financím se věnuje od roku 2009, působí jako senior finanční poradkyně ve společnosti Stone & belter s.r.o.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.