Morgan Stanley: Nejvíce nerovné ekonomiky rozvinutého světa?


20:37 • 29. listopadu 2015

Tagy: Morgan Stanley, USA, Evropa

Nejvíce nerovnou ekonomikou rozvinutého světa jsou s problémy potýkající se státy jižní Evropy, těsně následovány Spojenými státy. Alespoň podle nové zprávy americké investiční banky Morgan Stanley.

Její analytici se poohlédli po ukazatelích, jako jsou rozdíly v platech mužů a žen, nedobrovolné práci, práci na částečný úvazek či možnostech přístupu k internetu. Banka také zjistila, že růst ekonomik, jako je Čína a Indie, pomohl snížit nerovnost mezi zeměmi. Na druhou stranu nerovnost uvnitř mnoha zemí vzrostla. Při pohledu na vyspělé ekonomiky vzrostla od poloviny osmdesátých let příjmová nerovnost nejvíce ve Švédsku. I po tomto nárůstu má však Švédsko, společně se zbytkem Skandinávie, stále nejnižší úroveň nerovnosti. Na výsledky jednotlivých zemí se můžete podívat v galerii článku.

Proti jakým příjmovým nerovnostem bojovat?

Podle banky „bolí“ přetrvávající nerovnost hospodářský růst zejména v dlouhodobém horizontu. Například tím, že brání v přístupu k příležitostem, ničí pobídky k práci, brání v získání dalšího vzdělání či v zlepšování dovedností. To vše může vyústit v podkopání důvěry v politiky a sociální instituce nebo ke zvýšení regulace trhu, ochranářství a antiimigrační politiky.

„Generace rodin střední vrstvy z dob po druhé světové válce aspiruje na lepší životní úroveň s přiměřeně velkou nemovitostí, dobrým vzděláním svých dětí, stabilním důchodem. Současná střední třída aspiruje tak akorát na nejistotu, a to jak v oblasti zaměstnání, tak důchodu,“ podotkli analytici Morgan Stanley.

Větší diferenciace výrobků s větší škálou cenových a kvalitativních možností pravděpodobně bude pokračovat, poznamenává Morgan Stanley. Z toho budou mít prospěch zejména společnosti jako Nestlé, která je úspěšná v zajišťování potravin jak osobám s nižšími, tak vyššími příjmy. Současně nabízí luxusní i cenově dostupné produkty, uzavírá Morgan Stanley.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.