Rychlý růst ekonomiky: Kde hledat příčiny?


10:27 • 28. srpna 2015

Tagy: HDP ČR, Ekonomika, růst, spotřebitelé, investice, vláda, rozpočet

Česká ekonomika zářně roste. I podle dnešních, zpřesněných dat. Hrubý domácí produkt byl ve 2. čtvrtletí meziročně vyšší o 4,4 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl o jedno procento. Kde hledat příčiny vysokého růstu? Vydrží i do budoucna?

Výkon ekonomiky je ovlivněn ještě kroky Nečasovy vlády. Ta ekonomiku na jedné straně přidusila – v čase tíživé hospodářské situace zvýšila daně. Na druhou stranu dbala na určitou rozpočtovou střídmost. Teď začíná přidušená ekonomika konečně volně dýchat – růst tedy částečně kompenzuje „ztráty z přidušení“. A kladně se projevují efekty někdejší rozpočtové střídmosti. Dluh České republiky je v poměru k HDP docela nízký, a to i v porovnání s nejvyspělejšími ekonomikami typu té německé. Z toho profituje celá česká ekonomika, vysoká důvěra investorů se kladně promítá nejen do celkového obrazu na mezinárodní scéně, ale také do relativně velmi nízkých nákladů na obsluhu vládního dluhu. Vláda pak má víc peněz na investice do infrastruktury, na mzdy státních zaměstnanců a podobně. Statisticky čísla vylepšuje také razantní čerpání peněz z eurofondů, to je ale efekt spíš přechodný.

Dnešní vláda ale některými svými kroky zadělává na potenciální podvázání ekonomického růstu v budoucnu. Ať už jde třeba o zavedení elektronické evidence tržeb nebo o aktuální neuváženě rychlé zvyšování minimální mzdy. Také schodek by měl být při současném růstu výrazně nižší než ten sedmdesátimiliardový (jestli nebude nakonec vyšší), který vláda plánuje pro rok 2016.

 

Tuzemská ekonomika mohutně roste, živena zejména investicemi i poptávkou. Sázelo se na revizi směrem dolů, česká...

Posted by Roklen24 on  28. srpen 2015

 

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.