Pohled na zlato bez „dolarových“ brýlí


14:48 • 31. prosince 2015

Tagy: Zlato, dolar, USDCAD, komodity, měny

Zlato, ostatně jako většina dalších komodit, má za sebou nedobrý rok. Žlutý kov si letos prošel bezmála 10% propadem, který ho dostal až na hranici kolem 1063 dolaru za unci.

Faktem ale je, že pohled na zlato a vývoj jeho ceny je dvousečný. Na to upozornil Smauel Bryan, autor píšící pro web ShiffGold, který spadá pod vedení známého ekonoma, komentátora a investora Peter Shiffa. Ve svém blogu Bryan poukazuje na to, že zlato má naprosto odlišný „kabát“, pokud se na něj podíváte jinak než prostřednictvím „dolarových“ brýlí.

„Pokud investoři hovoří o tom, že zlato spadlo, měli byste se okamžitě zeptat „vůči čemu?“. Jestliže jste minulý rok nakoupili zlato denominované v kanadské dolaru, patříte mezi ty šťastné. V této měně si totiž žlutý kov letos připsal téměř 8% nárůst, za poslední roky pak více jak 17 %,“ píše Bryan (viz graf).

Pravdou je, že většina investičních komodit je denominována právě v americkém dolaru. Jenže ten není jedinou rybou v pomyslném rybníčku světových měn. Použití kanadského dolaru naopak napoví, že zlatí býci ještě rozhodně nevymřeli. Zároveň to ve výsledku pomůže přiblížit i vnitřní hodnotu zlata, které slouží v době měnových krizí jako „ochránce“ bohatství.

Právě tuto vlastnost potvrzuje i dění posledních měsíců. Kanadská ekonomika je závislá na vývozu komodit, především se jedná o ropu. Intenzivní propad „černého zlata“ však způsobil, že kanadská měna výrazně oslabila. Vůči americkému dolaru se za poslední roky dostala z úrovní kolem parity, tedy kdy se jeden kanadský dolar rovnal tomu americkému, až na aktuálních 1,38 USDCAD. Vzhledem k tomu je tedy jasné, že zlato opravdu pomáhá chránit bohatství během měnové krize.

Ale není to pouze kanadský dolar. Cena zlata vzrostla i v případě dalších měn. V rublech denominovaný kov si za letošní rok připsal 10,5 %, v mexickém pesu 5,5 % a v jihoafrickém randu dokonce 18,9 %.

Co se týče americké měny, tak platí představa, že její další posílení bude dlouhodobý výhled zlata silně podkopávat. Investoři by si však dle Bryana měli uvědomit, že i dolar je měna jako každá další a že i on může nečekaně oslabit. To by pak odpovídalo přesvědčení některých ekonomů a analytiků, kteří tvrdí, že se tzv. „greenback“ nachází v procesu nafukování bubliny, které může svým splasknutím vyvolat další krizi.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.