Kola brazilské ekonomiky stále zadrhávají. Roztočí je hazard?


11:12 • 10. září 2016

Tagy: Brazílie, hazard, daně, Ekonomika

Brazilský nejzávažnější ekonomický pokles od Velké hospodářské krize pokračuje. Zákonodárci jsou nuceni uvažovat nad novými zdroji příjmů. Na řadu přišel hazard – spasí skomírající ekonomiku?

V roce 1946 měl Copacabana Palace, proslulý hotel Rio de Janeira, který stále existuje, kasino, které mělo ročně čistý zisk téměř 100 milionů dolarů, uvádí Americas Quarterly. Stejný rok byl však také posledním rokem, kdy byla kasina v Brazílii legální. Bingo haly byly zakázány v roce 2007, kvůli obavám z praní špinavých peněz. Koňské dostihy a federální loterie jsou však stále legální.

Hráčů hazardních her přibývá, hlavně kvůli možnostem na internetu

Brazilská dolní komora a Senát zvažují možnost oddělených legalizovaných účtů. Nový brazilský prezident Michel Temer již této myšlence podporu ukázal. Henrique Alves, brazilský ministr cestovního ruchu, předpokládá, že legalizace hazardních her by mohl přinést až 6,1 miliard dolarů ročně v daňových příjmech. Financial Times poznamenává, že brazilský Legal Gaming Institute odhaduje, že Brazilci utratí zhruba stejné množství peněz v ilegálních sázkách každý rok.

Se schodkem státního rozpočtu, který se pohyboval téměř na 10 procentech HDP země, je pochopitelné, že vláda bude chtít naplnit pokladnu daněmi a příjmy z globálních investic. Již se však také objevují obavy, že legalizování hazardních her podpoří trvalý problém, který je základem ekonomického zvratu Brazílie – vládní korupci.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.