Musk: Peníze pro všechny. Automatizace a garantovaný příjem


16:21 • 7. listopadu 2016

Tagy: Musk, Tesla, Tesla Motors, Technologie, trh práce, Mzdy

Budoucností světa je automatizace. Jedním z jejích nejzapálenějších představitelů je i šéf automobilky Tesla Elon Musk. Podle něj přispěje nástup nových technologií ke vzniku tzv. základního nepodmíněného příjmu, jenž by v budoucnu měl kompenzovat ušlý příjem všem lidem, které v pracovním procesu nahradily stroje.

„Jsem přesvědčen, že díky automatizaci existuje poměrně velká šance vzniku základního nepodmíněného příjmu, či něčeho obdobného,“ řekl Musk v pátečním rozhovoru pro televizi CNBC. „Pokud by se tak nestalo, nejsem si jistý, co jiného by se dalo dělat,“ dodal.

Myšlenka základního nepodmíněného příjmu se v posledních letech poměrně rychle rozšiřuje, a to obzvláště mezi komunitou lidí z technologického sektoru. Její podstata je taková, že každý obdrží pravidelnou peněžní dávku vyplácenou všem ve stejné výši a bez jakýchkoli podmínek. Její výše by pak měla být dostatečná na pokrytí základních potřeb – od bydlení až po stravu.

Elon Musk jako rytíř Jedi. Opíjí investory rohlíkem?

V souvislosti s technologiemi se tato reforma sociálního systému uchytila s expanzí představy o postupném nahrazování lidské pracovní síly stroji. Nové automatické systémy by sice přispěly ke konzistentnímu vytváření přebytku hodnoty, ovšem souběžně s tím by došlo i na nárůst příjmové nerovnosti, která by narušovala jak sociální, tak i ekonomickou stabilitu. A právě tento problém by měla vyřešit koncepce základního garantovaného příjmu.

Vyjma řešení výpadku příjmů by nový sociální systém podle Muska přispěl i k rozpoutání vlny nové kreativity, která by posléze přispěla k rozvoji ekonomiky a ke zlepšení celkové kvality lidského života.

„Lidé by měli více času na ostatní věci, na mnohem složitější a mnohem zajímavější věci, než byla jejich předchozí práce,“ míní Musk. „Nehledě na to, že by zároveň měli i více volna.“

Co je Tesla? Anti-Amazon a velký propadák

Pravdou je, že myšlenka základního nepodmíněného příjmu má ve světě i další příznivce. Jmenovat je možné například jednoho ze zakladatelů Facebooku, kterým je Chris Hughes. Dále pak americký akcelerátor Y Combinator, který se rozhodl vyzkoušet pilotní verzi toho systému ve městě Oakland v Kalifornii. Nejdále celá věc dospěla ve Švýcarsku, kde na začátku letošního roku došlo na hlasování o tzv. garantovaném příjmu pro všechny dospělé obyvatele. Její zastánci však splakali nad výdělkem. Proti základnímu nepodmíněnému příjmu se totiž vyslovilo 76,9 hlasujících Švýcarů.

Elon Musk a jeho den blbec

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Ve finanční skupině Roklen začínal v roce 2014 jako editor. Postupně se vypracoval na pozici hlavního editora a analytika devizových trhů. Aktuálně je šéfredaktorem finančního portálu Roklen24 a hlavním FX analytikem. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.

 Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.