Česká republika a kvalita života? Patří jí 22. příčka ze 128

,
10:42 • 29. června 2017

Tagy: ČR, Deloitte

Česká republika zůstává v kvalitě života v mezinárodním srovnání na 22. místě. Žebříček vychází z údajů o stavu společenského a ekonomického rozvoje a úrovně životního prostředí. Ze 128 porovnávaných zemí je na tom nejlépe Dánsko a nejhůře Středoafrická republika. ČTK to dnes sdělil Michal Malysa z tiskového oddělení společnosti Deloitte, která index společně s neziskovou organizací Social Progress Imperative každoročně sestavuje.

Nejlépe je na tom Česko se základními lidskými potřebami, konkrétně s výživou a základní lékařskou péčí, úrovní pitné vody a hygieny, přístřeším a osobní bezpečností. Vysoké hodnocení má také v dostupnosti základního vzdělání. Naopak úroveň tolerance v Česku klesá a řadí jej mezi země, jako je například Botswana, uvádí tisková zpráva.

„Česko se již několik let drží na vysoké pozici. Ukazuje se, že ekonomický i společenský rozvoj jsou dva důležité faktory, které se vzájemně podporují,“ uvedl prezident Deloitte v Česku Josef Kotrba. Dodal ale, že ekonomický růst není vždy zárukou rozvoje společnosti. Například USA je z hlediska HDP na hlavu nejbohatší zemí G7, přesto v polovině sledovaných kategorií za srovnatelnými zeměmi výrazně zaostává, mimo jiné v oblasti vzdělávání, zdraví a osobního bezpečí, podotkl.

Sestavovaný Index společenského rozvoje každoročně hodnotí země v 50 různých kategoriích. Česká republika je ve skupině 24 zemí s vysokou úrovní společenského rozvoje, do níž patří například USA, Japonsko nebo Francie. Z nových zemí EU je na tom lépe už jen Slovinsko, naopak ČR je v žebříčku na vyšších pozicích než Itálie, Kypr, Slovensko nebo Řecko. První tři příčky tradičně ovládly skandinávské země – letos Dánsko, Finsko a Island. Na konci je Čad, Afghánistán a Středoafrická republika.

Index společenského rozvoje 2017:

Pořadí Země Skóre
1. Dánsko 90,57
2. Finsko 90,53
3.-4. Island 90,27
3.-4. Norsko 90,27
5. Švýcarsko 90,10
6. Kanada 89,84
7. Nizozemsko 89,82
8. Švédsko 89,66
9.-10. Austrálie 89,30
9.-10. Nový Zéland 89,30

Zdroj: DeloittePřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.