Soudruzi! Ten propad musíme zastavit!


13:35 • 9. července 2015

Tagy: Čína, Akcie, investice

Čínské akcie tento rok byly horkým zbožím. Místní index vzrostl během roku o více než 50 % a všichni soudruzi ve vládě se plácali po ramenou, jak to dobře vedou. Do hry se přidali i místní pěstitelé rýže a dělníci, proč taky ne, že? Když se na trhu akciovém dá vydělat mnohem více než na trhu farmářském, nebo tvrdou prací například v dolech. Dokonce jsem se dočetl, že někteří pracovat na svých políčkách přestali a namísto toho začali spekulovat a číst burzovní zprávy.

Otevíraly se nové účty u brokerských společností, které navíc ochotně půjčovaly důvěřivcům peníze, aby se ti mohli „hry“ zúčastnit s většími finančními prostředky. Do akciového trhu také vstoupili zahraniční profesionálové, kteří své peníze, vytisknuté Fedem a ECB, do hry pustili také. A tak bublina rostla a rostla, přiživovaná místní centrální bankou, která neustále hovořila o stimulech.

V posledních měsících již tento „bull run“ vzbuzoval pochybnosti. Vždyť se hovořilo o tom, že čínská ekonomika zpomaluje, několik zahraničních odborníků bublinu identifikovalo a varovalo před jejím splasknutím. Tyto signály a zdvižený varovný prst jaksi nikdo nechtěl vidět.

Tento způsob boje s propadem trhů…

A tak se stalo, co se stát muselo. Trh se zhroutil, za posledních 20 dní o více jak 30 %. Lze jen hádat, kdo na poklesu prodělal nejvíc. Já bych se vsadil, že to byl právě ten pěstitel rýže, kterému jeho „napáčené“ spekulace srazily vaz a nakonec kvůli nucenému prodeji (margin call) přišel i o svůj původní vklad.

Tento scénář se stále opakuje. Viděl jsem ho již v roce 2000, kdy ve Spojených státech právě vrcholila bublina na technologických akciích. Tehdy také mnoho lidí své původní profese opustilo. Proč? Přečetli si knížku, nejlépe o denním tradingu, a začali spekulovat. Jak to dopadlo, dnes již víme, většina z nich se vrátila zpět do „normální“ práce, pokud tedy bylo kam.  

Nyní se soudruzi už po ramenou tolik neplácají. Dali hlavy dohromady a vymysleli „ďábelsky“ jednoduchý plán, jak propad zastavit. Prostě zakázali akcie prodávat. Akcionáři vlastnící více než 5 % akcií firmy, nebo takzvaní „insideři“ nesmí své akcie v následujících 6 měsících prodávat. Geniální! Krátkodobě to asi může zabrat, ale z dlouhodobého hlediska bude mít tento zákaz za následek odliv zahraničního kapitálu a další zpomalení ekonomiky, což se nakonec na akciovém trhu stejně negativně odrazí.

Zdá se Vám plán úsměvný? Ale co udělali „oficíři“ z Bruselu, když v roce 2008 klesaly trhy a hrozil kolaps bankovního systému? Prostě zakázali shortovat bankovní akcie. V čem je tedy rozdíl mezi čínským komunistou a bruselským bílým límečkem?

Taky Vám přijde, že se toho v posledních letech zachraňuje nějak moc? Americké a evropské banky, Řecko, eurozóna, teď čínský akciový trh. Co nebo kdo bude další? Bojím se, aby se nemusel zachraňovat trh s rýží, který může zkolabovat, až se neúspěšní čínští spekulanti zase vrátí na svá políčka a zaplaví trh touto komoditou. 

„Strach a panika“: Nejprudší pád trhů v Asii od finanční krize 2008

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Kariéru začal v brokerské společnosti Zvěřina & Bělohlávek, kde se zaměřoval na přímé obchody, poté nastoupil do IKS Komerční banky na pozici specialisty na zahraniční cenné papíry. Další zkušenosti nabral v ING Barings/Bank, kde se zaměřil na sales pro lokální institucionální klientelu a následně se stal i tvůrcem trhu na nejobchodovanějších akciích na Burze cenných papírů Praha. Po pěti letech přešel do Patria Finance, kde 10 let pracoval jako salesman pro akcie centrální Evropy, jak pro lokální instituce tak i pro londýnské investiční a brokerské domy. Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.