Výhled pro německou ekonomiku? Investoři nasazují černé brýle


Aktualizováno 12:24 11:25 • 15. září 2015

Tagy: ZEW, Německo, Ekonomika, prognóza

Hodnocení kondice největší evropské ekonomiky v řadách investorů a expertů finančního trhu se prudce zhoršuje. Index očekávání pro příštích šest měsíců sestavovaný německých institutem ZEW v září propadl z 25 na méně než polovičních 12,1 bodu, pod analytiky očekávaných (konsensus Bloomberg) 18,3 bodu.

Německá ekonomika, která je klíčovým obchodním partnerem České republiky, se očima investorů a analytiků horší již šest měsíců v řadě a tentokrát klesla výrazně pod dlouhodobý průměr (24,9). Statistika ZEW nicméně nevyhlíží zcela černě. Druhý z dvojice indexů, který hodnotí současný stav německé ekonomiky, se zvýšil (stejně jako v předchozím měsíci), a to o necelé dva body na 67,5 a navíc nad očekávání 64 bodů.

Trhy nechávají údaje bez viditelné reakce. Německý index DAX se nadále obchoduje s mírnou ztrátou a kurz eurodolaru se drží nad 1,1300 EURUSD.

Na německého exportního obra doléhá efekt zpomalujícího růstu tzv. rozvojových trhů v čele s Čínou. Tento efekt ale částečně kompenzuje rostoucí poptávka od evropských obchodních partnerů. Ekonomika eurozóny podle poslední verze údaje Eurostatu rostla ve druhém čtvrtletí o 0,4 procenta, což značí zpomalení o 0,1 procentního bodu proti první čtvrtině roku. Evropská centrální banka očekává pro letošní rok 1,4procentní růst, zatímco německá centrální banka Bundesbank prognózuje domácí ekonomice růst o 1,7 procenta. 

„Zhoršující se ekonomický vývoj na rozvíjejících se trzích sráží hospodářské vyhlídky německé ekonomiky orientované na vývoz,“ uvedl v prohlášení šéf institutu Clemens Fuest. Zatímco ve druhém kvartálu poháněla hospodářský růst největší evropské ekonomiky převážně zahraniční poptávka, „je stále méně pravděpodobné, že export bude povzbuzovat růst v blízké budoucnosti,“ dodal.

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.