Stock trápí Polsko. Z nižšího zisku nabídne vyšší dividendu


08:56 • 10. března 2016

Tagy: Stock Spirits, výsledky

AKTUALIZOVÁNO: Se slabšími tržbami i ziskem se musel v roce 2015 smířit vedoucí středoevropský výrobce a prodejce alkoholu, skupina Stock Spirits. Z horšího výsledku chce ale nabídnout zajímavější dividendu. Akcie v úvodu pražského obchodování necelé jedno procento ztrácejí.

Stock Spiritis zakončila rok 2015 s tržbami 262,6 milionu eur, provozním ziskem 41,7 milionu eur a čistým ziskem po zdanění 19,4 milionu eur. Je to meziroční zhoršení z čísel 292,7 mil. eur, 53,6 mil. eur a 35,8 mil. eur. Stock z tohoto výsledku navrhuje celkovou dividendu za rok 2015 ve výši 0,058 eur na akcii, což – jak uvádí – je meziročně plus 55 procent. Upravená EBITDA dosáhla 53,7 milionu eur, což je u horší hranice listopadového výhledu firmy 50 – 54 milionů eur. Právě v listopadu ale skupina výhled snížila, v tomto případě o 15 procent.

Prodaný objem skupině klesl na 11,8 milionu devítilitrových balení, o rok dříve to bylo 14,4 milionu. Ač skupina na trh nabídla 43 nových produktů, trápením je zejména polský trh, na kterém firma ztratila tržní podíl od 38 ke 31 procentům a do zisku se vrátila v průběhu druhé poloviny roku 2015. V Česku naopak tržní podíl stoupl o 2,1 na 35 procent.

Šéf firmy Chris Heath označil rok 2015 za další rok vážného vývoje na polském trhu a rok soustředění na návrat byznysu firmy na tomto trhu k zisku. Za silné označil cash flow firmy. Zadlužení skupina snížila meziročně na57,2 z 82,4 milionu eur. „Pokud v krátké době nebudeme schopni oznámit zajímavou akvizici, představenstvo zváží nejlepší cestu návratnosti kapitálu pro akcionáře,“ uvedl také Chris Heath.

HN: Miliardář Krúpa skupuje akcie likérky Stock Spirits

Stock Spirits: Celoroční zisk bude ve vyšší polovině výhledu?

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.