Goldman Sachs: ECB bude déle nakupovat. Euro oslabí


13:54 • 21. září 2015

Tagy: ECB, měnová politika, euro, dolar, EURUSD, prognóza

Sázky na oslabení eura k dolaru rostou. Ruku v ruce s předpověďmi analytiků, podle nichž Evropská centrální banka „přiloží do měnového kotle“. Víc od ECB očekávají analytici Goldman Sachs, kteří sází na prodloužení programu kvantitativního uvolňování a v důsledku toho na oslabení společné evropské měny o dalších 10 centů k té americké.

Co konkrétně Goldman Sachs předpovídá? ECB udrží tempo v březnu zahájeného programu QE, tedy bude nadále nakupovat cenné papíry v měsíčních objemech 60 miliard eur. Doba trvání těchto nákupů bude ale prodloužena ze září 2016 (původní plán) až do konce příštího roku (nejméně) a k úplnému vyřazení tohoto měnově-politického nástroje ze hry přistoupí až v polovině roku 2017. To by znamenalo vcelku významné navýšení celkového objemu programu z dosud plánovaných 1,1 bilionu eur. ECB by podle Goldmanů tímto krokem oživila svůj boj za dosažení inflačního cíle, k němuž má tempo růstu cenové hladiny v eurozóně ještě daleko.

Ačkoli Fed v minulém týdnu se sazbami navzdory očekávání zhruba poloviny trhu nepohnul, předpoklad rozvírajících se nůžek měnové politiky na obou březích Atlantiku trvá, což je faktor podporující dolar na úkor eura. Goldman Sachs předpovídá, že krok ECB srazí evropskou měnu o dalších 10 centů níž.

Fed nezvýšil sazby. Euro letí nad 1,1400 k dolaru

„Náš předpoklad představuje nemalé posílení původního programu a mělo by zatížit evropskou jednotnou měnu… V závislosti na přijetí tohoto kroku trhem, očekáváme pokles eura o šest až deset centů k dolaru,“ uvedli ve zprávě měnoví stratégové GS.

Eurodolar se v úvodu týdne obchoduje poblíž úrovně 1,1300 EURUSD. Ve čtvrtek 17. září, kdy šéfka Fedu Janet Yellenová zklamala ty, kteří očekávali první zvýšení amerických úrokových sazeb po více než devíti letech, euro vylétlo k dolaru o více než procento nad 1,1400, následující den ale o tyto zisky přišlo a zaznamenalo nejhorší denní bilanci za tři týdny. Část forexových obchodníků se shoduje, že oslabení dolaru po odložení zásadního kroku Fedu bylo pouze dočasnou záležitostí. Počet čistých medvědích pozic na euro v portfoliích hedge fondů a dalších institucionálních investorů vzrostl třetí týden v řadě (k 15. září) na více než 81 tisíc kontraktů (dle dat CFTC).

Euro ke konci týdne nepodpořil ani člen vedení ECB Benoit Coeure, který prohlásil, že trajektorie americké a evropské měnové politiky se budou nadále zásadně lišit. Zatímco většinový názor trhu nyní hovoří ve prospěch růstu sazeb v USA do konce roku (říjen či prosinec), Coeureho poznámka potvrzuje očekávání, že ECB je ochotna svou měnovou politiku dále povolit. To ostatně avizoval Mario Draghi na zářijové tiskové konferenci. Trvá tak prostředí, které by mělo dlouhodobě přát dolaru na úkor eura.

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.