Český maloobchod i celá ekonomika sílí. Vynořují se ale vnější rizika


11:50 • 5. srpna 2014

Českému maloobchodu se daří dobře. V červnu vzrostly meziročně očištěné maloobchodní tržby o 6,4 procenta, bez očištění pak o 8,2 procenta. Za celé první pololetí letošního roku si polepšily meziročně o 5,5 procenta a za uplynulých dvanáct měsíců pak o 4,4 procenta. Plyne to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu.

Tuzemský maloobchod v červnu výrazně sílí

Údaje za maloobchod jsou tak dalším střípkem do mozaiky zřetelně se zlepšujícího stavu tuzemské ekonomiky. Hospodářská recese a útlum, které nastaly následkem dopadů globální finanční krize, jsou, zdá se, definitivně překonány. Vždyť meziroční růst maloobchodních tržeb byl v červnu nejstrmější od dubna 2008. A například nedávno zveřejněný údaj k míře nezaměstnanosti, zjišťované ČSÚ, vykázal nejnižší hodnotu od března 2009.

Tržby v maloobchodu, jejichž trendový vzestup je patrný zhruba od loňského srpna, by měly nadále růst i ve zbytku letošního roku, byť pomaleji (zejména kvůli vyšší srovnávací základně). Růst by měl být podpořen kromě jiného právě dalším zlepšováním stavu trhu práce, doprovázeným vzestupem reálných mezd a celkovým poklesem nedůvěry obyvatelstva v ekonomiku. Právě takto vzpružená domácí poptávka bude zřejmě hlavním tahounem solidního hospodářského růstu české ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku. Předběžný odhad hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí vydá ČSÚ 14. srpna.

O čtyři dny později, 18. srpna, publikují svůj odhad k HDP za druhé čtvrtletí i němečtí statistici. Podle některých odhadů však může být toto číslo poměrně pesimistické. Například Hans-Werner Sinn, prezident německého ekonomického institut Ifo, varuje, že náš západní soused vykáže nulový růst (prognóza z minulého měsíce přitom ještě hovoří o mezikvartálním růstu 0,3 procenta). Důvodem zpomalení německé ekonomiky, jež v prvním čtvrtletí rostla tempem 0,8 procenta, podle něj bude ukrajinská krize a sankce proti Rusku, které se negativně promítnou do výkonnosti německého průmyslu.

Zpomalení německé ekonomiky, našeho hlavního obchodního partnera, a napjatá situace na Ukrajině tak v současnosti potenciálně ohrožují pokračující oživení české ekonomiky. V případě dalšího negativního vývoje v Německu a rostoucího důrazu sankční politiky vůči Rusku lze očekávat i zásadnější neblahý dopad na českou ekonomiku. Ten by v krajním případě zvrátil aktuální pozitivní vývoj řady makroekonomických ukazatelů, který je patrný zhruba v posledních dvanácti měsících.  

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.