Nedobré zprávy z Champagne, špatný rok pro víno?


08:51 • 30. července 2016

Tagy: Francie, víno

Produkce vína ve Francii může klesnout na tříletá minima. To v kontextu nepřízně počasí, zejména kvůli jarním mrazům a krupobití, které poškodily hrozny z Champagne, Burgundska a údolí řeky Loiry. Špatný rok nejen pro šampaňské?

Produkce vína by v letošním roce měla poklesnout o 7,9 procenta na 44,1 milionů hektolitrů, což je ekvivalent 5,9 miliardám lahví. Výroba šampaňského může propadnout až o 27 procent na 1,65 milionu hektolitrů, alespoň podle výhledu ministerstva zemědělství zveřejněného v pátek. Celková produkce v regionu, včetně generických vín, může klesnout až o 32 procent na nejnižší úroveň od roku 2003, na základě údajů FranceAgriMer.

Vinaři: Loňská úroda hroznů zajistila velmi kvalitní růžová vína

íno představuje pro Francii největší zemědělskou exportní položku v hodnotě 8,27 miliard eur jen za loňský rok. Zámořské prodeje se zvýšily o 12 procent, skokovou hodnotu zaznamenal zejména vývoz šampaňského. Producenti zaznamenávají silnou poptávku například v USA nebo v Japonsku.

V Champagne zničil jarní mráz produkci hroznů na ploše 4600 ha, navíc je zde velké riziko houbových chorob, plísní a šedé hniloby hroznů, uvedlo ministerstvo. V oblasti Burgundska-Beaujolais, která je domovem světově nejdražších vín, může klesnout produkce až o 23 procent na 1,77 milionu hektolitrů. V Charentes, jenž je zdrojem hroznů pro koňak, se předpokládá, že produkce poklesne o 15 procent na 8,12 milionu hektolitrů. V údolí řeky Loiry, může propadnout objem sklizně o 32 procent na 1,88 milionu hektolitrů.

Vinař roku: Kvalita vín od socialismu dramaticky vzrostla

Výhled je předběžný a samozřejmě se může ještě změnit například kvůli již zmiňovaným plísním nebo také kvůli zamokřeným půdám, které by mohly být naopak pro objem sklizně prospěšné, uvedlo ministerstvo. V roce 2013, kdy se k letnímu krupobití přidala ještě plíseň šedá, snížilo ministerstvo svůj výhled do listopad ještě čtyřikrát.

Moravská a česká vína získala medaile na soutěži v USA

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.