A zase znovu sedmdesátá léta...


20:04 • 17. ledna 2017

Tagy: Ekonomika, dolar, USA, Trump, Angela Merkelová, Čína, jüan, Brexit

Vítáme vás v roce 2017, v roce Trump-mánie, kde tweety stanovují program politických kroků náhodně po celém území USA, a kde všechno neortodoxní je náhle IN. Od Donalda Trumpa a jeho nové politiky můžeme očekávat ledacos, ale klíčové otázky jsou stále stejné:

  • Jaký je všeobecný vývoj amerického dolaru?
  • Kam se bude ubírat čínská měna a čínský růst v roce 2017?
  • Dvojitá pohroma brexit/Trump je konec cyklu nebo začátek něčeho nového?

A která otázka z uvedených tří je nejdůležitější? Je to kurz amerického dolaru. Žijeme v ekonomickém světě, který je tak zjednodušený a tak globalizovaný, že dolar reprezentuje celosvětově přes 75 % všech transakcí.

Když za jediný rok stoupne kurz dolaru o 20 %, jako je tomu nyní, tato „akce“ proto jistě vyvolá „reakci“. Tou reakcí bude výrazné zpomalení růstu v USA, které bude podpořeno vyššími úrokovými sazbami, než se očekávalo (což omezí potenciální růst). Nepřímo dojde také ke snížení globálního růstu, neboť vysoká dluhová zátěž v dluzích denominovaných v americkém dolaru ochromuje schopnost rozvíjejících se trhů splácet jejich obrovské dolarové úvěry.

Fed, Trump, akcie. Proč bude magnát žebrat o nové QE?

Zahraniční banky půjčily 3,6 biliónu amerických dolarů společnostem rozvíjejících se trhů a přibližně 50 % této částky šlo do Číny. Proto jsou otázky jedna a dvě spojené nádoby.

Riziko recese se zvyšuje. Moji dobří přátelé v jihoafrické NedBank, Neels Heyneke a Mehul Daya, mají ten nejlepší model recese, jaký jsem viděl. Jedná se o kombinaci měnových a fundamentálních podmínek. Aktuální závěr: 60% pravděpodobnost recese proti konsenzu trhu, který hovoří o pravděpodobnosti pouhých 5 – 8 %.

Je to velké riziko, neboť víme, že k výprodejům akciového trhu dochází hlavně v dobách recese. Očekávané čerpání by bylo 25 – 40 %, pokud americkou ekonomiku zasáhne recese.

Nemůžeme ignorovat hlasy populismu v USA, ale neměli bychom je přehlížet ani v Evropě v roce prezidentských voleb. Můžete si být jisti, že toto je konec cyklu, a nikoliv nový začátek. Svět se neposune dopředu při programu uzavřených hranic, antiglobalizace, omezení obchodu a boje proti konkurenci, ale přesto je nutné tyto síly respektovat, zejména proto, že na globální scéně vidíme změnu vedení.

Trumpův program vrácení USA „zpátky domů“ v obchodě, vojenských jednotkách v zahraničí, přístupu k NATO a změně politiky vůči Číně trvající od 70. let 20 století, bude mít své důsledky. Německá kancléřka Angela Merkelová je nyní faktickým vůdcem rozvinutého světa – je v postavení, které nikdy nechtěla a ve kterém se necítí dobře na začátku roku, ve kterém se v Německu budou konat volby. Čína vyplní vakuum, které zůstane po měnícím se směru vývoje vztahů s USA.

Čína: Trumpe, pozor! I my můžeme přiostřit

Čínské vedení vypadá „otevřenější“ než kdykoliv dříve v oblasti zahraniční politiky a investic, částečně kvůli příležitosti a částečně kvůli zoufalé potřebě odvést pozornost od stále stoupajícího domácího dluhu a odlivu kapitálu.

Čína bude s největší pravděpodobností nadále oslabovat CNY a CNH na hodnotu 5 – 10 % – pravděpodobně postupně, ale pokud bude nucena, přistoupí i k další „devalvaci“ jako pomstě za politiku USA.

Nastupující Trumpova administrativa bude podle mého názoru jasně sledovat politiku „slabého amerického dolaru“. Celá rétorika o tom, že čínská měna je příliš slabá, samozřejmě implikuje to, že americký dolar je příliš silný. Ale počkejte – Trump také opustí dogma, podle něhož „silný dolar je v zájmu Spojených států“, které platilo od doby, kdy jej v polovině 90. let minulého století zavedl Robert Rubin, ministr financí za éry Billa Clintona (ačkoliv to ve skutečnosti nikdy nebyla aktivně prováděná strategie).

Připomíná nám to 70. léta minulého století a Nixonovu doktrínu ze srpna 1971, kdy ministr zahraničních věcí John Connally zavedl jednostrannou 10% přirážku ke všem dovozům podléhajícím clu a 10% snížení výdajů na zahraniční pomoc, zavřel „zlaté okno“ (takže USD již nebyl volně převoditelný na zlato) a vyhlásil 90denní moratorium na mzdy a ceny.

Zdá se, že Trumpova doktrína toto přijímá jako vzor pro novou korporátní daň a obchodní politiku „tweetovanou“ nově zvoleným prezidentem.

Nobelista: Trumpův postoj? Nenormální. Svět čekají problémy

Ano, velmi to připomíná 70. léta minulého století, kdy americká politika byla o velkém byznysu, uzavřených hranicích, recesi (1973-75) a režimu amerického dolaru, který by se dal definovat známými slovy Johna Connallyho. Tehdy pronesl k evropským ministrům financí na schůzce zemí G-10 v Římě: „Dolar je naše měna, ale váš problém.“ Tím se zlikvidoval Brettonwoodský měnový systém a zpečetilo se 20% oslabení dolaru.

První čtvrtletí nám přinese nějaké signály, ale postupem času očekávejte nástup Trumpovy doktríny, což je směs Nixona a Reagan a připravte se na velkou volatilitu. Skutečný závěr pro celý rok 2017 může být takový, že geopolitická rizika hrají roli. Vítejte proto na začátku konce éry „pretend-and-extend“ – éry globálního uvolňování v měnové politice.

Twitter v USA: Trump, WikiLeaks,“fake news“ a co dál...?

RSS

Steen Jakobsen byl v březnu 2011 jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank, kam se vrátil po dvouleté přestávce. Během této doby pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má více než 20 let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování. Po absolvování Kodaňské univerzity v roce 1989, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank, a poté se stal ředitelem a vedoucím prodeje v Hafnia Merchant Bank. V roce 1992 se stal viceprezidentem londýnské pobočky Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V letech 1995-97 pracoval jako obchodník na vlastní účet pro Swiss Bank Corp., v Londýně. V roce 1997 se stal světovým ředitelem obchodování, měnových kurzů a opcí ve firmě Christiania (nyní Nordea) v New Yorku. V roce 1999 se stal generálním ředitelem UBS Global Proprietary Trading Group.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.