Skandál VW zatemnil výhled pro německou ekonomiku


11:28 • 13. října 2015

Tagy: ZEW, Německo, prognóza, důvěra

Nečekaně prudký pád důvěry investorů v německou ekonomiku dnes oznámil respektovaný institut ZEW. Index očekávání pro příštích šest měsíců v říjnu propadl ze zářijové hodnoty 12,1 bodu na pouhých 1,9 bodu, což je roční minimum. Sedmé meziměsíční zhoršení důvěry v řadě ekonomové očekávali, nikoli ale tak razantní (konsensus Bloomberg pro říjen činil 6,5 bodu).

Podle komentáře institutu ZEW, vyhlídky největší ekonomiky Evropy v očích expertů finančního trhu zatemnil emisní skandál automobilky Volkswagen a zpomalování růstu rozvíjejících se ekonomik, přičemž německé hospodářství jako takové je stále v dobré kondici.

Zhoršený obrázek doplnil druhý z dvojice indexů, který hodnotí současný stav německé ekonomiky. Ten klesl z 67,5 na 55,2 bodu (očekáván mírnější pokles na 64 bodů).

Na negativní překvapení trhy promptně nijak nereagují. Euro k dolaru drží mírný zisk a obchoduje poblíž 1,1380 EURUSD, zatímco německý akciový index DAX dál ztrácí, aktuálně 1,3 %.

Vlajková loď Volkswagenu prý vykáže celoroční ztrátu

„Emisní skandál Volkswagenu a slabý růst emerging markets přidusil ekonomický výhled Německa. Nicméně, její výkon je stále dobrý a hospodářství eurozóny pokračuje v oživování,“ uvedl Clemens Fuest, prezident institutu.

Přesto se horší zprávy z ekonomiky, která je tahounem Evropy, množí. Průmyslová výroba v srpnu propadla nejvýrazněji za rok, výrazně se snížily také zakázky průmyslových podniků – vlivem slabé poptávky mimo eurozónu. Spolkový statistický úřad koncem srpna potvrdil, že růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,4 procenta po vzestupu o 0,3 procenta v předchozích třech měsících. Slábnoucí hospodářská expanze v Číně by však mohla zasáhnout německý export, který byl ve druhém čtvrtletí hlavním motorem růstu.

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.