Investujte, když teče krev. Platí to i pro Deutsche Bank?


07:58 • 17. října 2016

Tagy: Deutsche Bank, Apple, Lehman Brothers, média, Irsko

Lidé pracující v médiích bohužel příliš nerozumějí derivátům. To není výtka, to je konstatování. Jde o poměrně složité věci, do kterých se člověk zvenčí moc nemá příležitost dostat. Nicméně ve finále lze – mediálně – z Deutsche Bank udělat další Lehmany. Nesmysl. Tato kampaň se zdá být živená, pravděpodobně – a to nejsem fanda konspirací – jako určitý druh odplaty za kauzu Apple + Irsko vs. Evropská komise.

Tím není řečeno, že by Deutsche „flastr“ nebýt potíží Applu nedostala. Dostala. Podobně jako ho dostaly americké velkobanky. Jen by kolem toho nebylo asi tak živené haló. Když dostala „flastr“ JP Morgan, její šéf Jamie Dimon okamžitě vyrukoval před kamery s tím, že banka dává na úhradu pokuty peníze stranou. Komunikace Deutsche v tomto pokulhává, snad i proto, že její šéf John Cryan je proti protřelému Dimonovi v úplně nejvyšších bankéřských kruzích spíš novic.

Analytici: Krach Deutsche Bank? České banky mohou být v klidu

Celá věc je ale také – jak už bylo řečeno – přiživovaná. Snad i tím, že finanční média momentálně nemají moc o čem jiném psát. Takže zatímco média vyhlížejí další „Lehman moment“ a finanční krizi nebo dokonce pád eura – a vůbec nereflektují, jak moc se finanční svět od roku 2008 změnil – znalci nakupují. Můj kolega, který několik let pracoval jako trader právě v Deutsche Bank v Londýně, si koncem září, když byly nejníže, koupil její akcie. A zatím je o víc než dvacet procent v plusu – a těch akcií se zbavovat nehodlá. To není doporučení, to je konstatování.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.