Předčasný Ježíšek Elona Muska


09:15 • 26. prosince 2015

Tagy: Tesla Motors, Musk

Ještě ve dnech, kdy všichni teprve letošní vánoční dárky nakupovali, někteří šťastlivci už si nějaké rozbalili.  Jedním z nich byl i zakladatel Tesly Elon Musk. Jeden dárek mu nadělil americký kongres a druhý projekt Space X.

Welcome back, baby!

Novodobé závody v dobývání vesmíru pokračují. Pero si od Jeffa Bezose převzal zpět Musk. Po raketě, která v létě po startu shořela, se novému Falconu 9 nesoucímu jméno Millenium Falcon, podařilo dosáhnout orbity a přistát zpět na základně.

 

Je to další krok v Muskově cíli kolonizovat Mars, pro který jsou obnovitelné rakety klíčové. Už nyní má Musk rozmyšleno, jak se na Marsu případně zabydlí. V podstatě všechno je ke kolonizaci připraveno, stačí se tam jen dopravit.

Muskova raketa vynesla do vesmíru satelity a úspěšně se vrátila na zem
 

Co se týče baterií Powerwall, které by měly velmi brzo začít opouštět výrobní linku Gigafactory 1 v nevadské poušti, Muska jistě potěšilo rozhodnutí amerického kongresu z minulého pátku.

Kolonizace Marsu: Elon Musk a jeho společnosti

Američané vstříc obnovitelným zdrojům

Garnitura Baracka Obamy koncem minulého týdne prodloužila zásadní balíček týkající se podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Sektor obnovitelných zdrojů, ačkoliv kvete od roku 2009, potřebuje pro masivní infrastrukturní investice trochu jistoty. Investoři ale na podzim tuto jistotu ztráceli a začali utíkat pryč – SunEdison, který se v červenci obchodoval za 30 dolarů, šlo v listopadu nakoupit i za 2,8$, Muskovo SolarCity ztratilo na podzim polovinu hodnoty a politický výhled rozhodně nebyl růžový.

Tesla, Musk a Twitter. Jak sehnat kvalitní inženýry?

Republikánský kongres je nakloněn spíše fosilním zdrojům a velmi málo návrhům presidenta Obamy. Nakonec ale minulý týden prošel kritický návrh na prodloužení investiční pobídky (slevy na dani) na dalších 6 let – investment tax credit – tzv. ITC.

Investor do solárních zdrojů si může odepsat příjemných 30% jejich ceny ze svých daní, a to až do konce roku 2019, poté sleva klesne na 10% na další 3 roky. Americká vláda pak počítá, že slevy budou pokladnu stát 622 miliard dolarů. Další trilion dolarů vláda plánuje proinvestovat. Obě zmiňované akcie na to reagovaly sprintem vzhůru a přinesly svým zbylým investorům alespoň trochu vánočního klidu. 

Muskův boj s regulatorními mlýny

RSS

Čtvrtým rokem nadšeně studuje Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, předtím na Gymnáziu Jan Keplera obdržel stipendium na Oundle School ve Velké Británii. Mimo jiné dříve pracoval jako profesionální trenér mládeže v ragbyovém klubu Slavia Praha, kde je dodnes aktivním hráčem. Zajímá se o ekonometrii a automatické obchodní systémy.  Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.