„Chytré“ rozvodné sítě? Google cílí na energetický trh

Petra Kubů
15:02 • 12. června 2014

Google, dlouholetý investor do zelené energie, se snaží intenzivněji protlačit na americký miliardový trh s energiemi. Za tímto účelem vyvíjí prostředky, které by měly zefektivnit dodávky elektřiny, píše Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Google, respektive jeho tým Energy Access, je v počáteční fázi vývoje softwaru a hardwaru pro řízení dodávek elektřiny elektrickým vedením a další infrastruktury.

Americké rozvodné sítě rozvádí elektřinu spolehlivě již desítky let, avšak je tu naděje na zkvalitnění díky inteligentním sítím. Jedná se o systém elektrických rozvodů, nazývaný „smart grid“, který umožňuje regulovat dodávky energie v reálném čase, a to jak v místním, tak i v globálním měřítku.

Stálé spojení mezi elektrickými sítěmi, domácnostmi a firmami by tak omezilo plýtvání a neefektivnost využití energií. Vzhledem k tomu, že využití solární a větrné energie se stále více rozšiřuje, musí se také rozvodné sítě stát „chytřejšími“, aby si v případě selhání obnovitelných energií dokázaly s výpadky poradit.

V lednu Google s cílem upevnit svou pozici na trhu koupil za $3,2 miliardy Nest Labs, působící v oblasti domácích automatizací. Internetový gigant již globálně investoval více jak 1 miliardu dolarů do projektů týkajících se obnovitelných zdrojů energie.

Mezi společnostmi, které se odvětví „smart grid“ věnují, je také Opower, která se poprvé objevila na newyorské burze teprve letos v dubnu. Opower vyrábí software, který sleduje spotřebu elektřiny jednotlivých domácností, porovnává spotřebu se sousedy, a vybízí tak k hospodaření s energií.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.