Mark Mobius: Česko je teď fundamenty skvělé


08:04 • 17. června 2016

Tagy: ČR, komodity, Brexit, rozvojové trhy

Fundamenty Česka jsou nyní velmi dobré: růst solidní, inflace nízká, plná zaměstnanost. Podmínky, které jsou zázemím pro lepší výkon akciového trhu. Věřím, že obchodní provázanost s Německem staví Česko do silné pozice pro případ Brexitu, uvedl v rozhovoru v Praze na konferenci CONSEQ a Franklin pro Roklen24 Mark Mobius, guru rozvíjejících se trhů a předseda Templeton Emerging Markets Group. Věřím v odmítnutí Brexitu, říká Mobius. Kde vidí příležitosti a hrozby? Co si myslí o ropě? Co jsou zlomová témata roku 2016?

R24: Pane Mobiusi, hovoříme spolu v Praze, České republice. Jaký je Váš aktuální pohled na kondici české ekonomiky a investice na českém trhu: akcie, dluhopisy, českou měnu?

Myslím, že fundamenty české ekonomiky jsou nyní velmi dobré. Růst zdravý – 3 až 4 procenta, inflace je velmi nízká. Nezaměstnanost je nízká, máte plnou zaměstnanost. Bilance bank jsou silné. Tedy všechny tyto podmínky jsou velmi dobré pro byznys.

Pokud jde o akciový trh, daří se mu relativně dobře, ale my jsme přesvědčeni, že těmto podmínkám by odpovídal lepší výkon akcií.

Jsme přesvědčeni, že průmysl v oblasti technologií, ale i strojírenství, že Česká republika je silná a jsem přesvědčen, že fakt, že Česko je takto silné a mí silné obchodní vazby s Německem může vyústit v posílení jeho pozice, pokud přijde ke slovu Brexit. Protože pokud se tak stane, část výroby z Velké Británie se bude stěhovat do východní Evropy a také České republiky. Celkově jsme ohledně podmínek v české ekonomice optimisty.

Mark Mobius: Brexit, ve který nevěřím, by Česko posílil

R24: Zmínil jste Brexit. Jaký je Váš názor, Vaše očekávání pro výsledek referenda a následné dění na trzích?

Nikdo neví. Já doufám v odmítnutí myšlenky Brexitu. Myslím, že průzkumy nesprávně oceňují tu masu nerozhodnutých. Historie ukazuje 30 procent a také to, že zhruba desetina se rozhodne až přímo ve volební místnosti. Může se to překlopit směrem odmítnutí Brexitu a my v to věříme.

R24: Vaše investice se zaměřují na emerging markets. Kde v tuto chvíli vidíte největší příležitosti a kde naopak hrozby? I v souvislosti Brexitu.

Já jsem přesvědčen, že příležitost bude (v takovém případě) ve společnostech, které jsou exportně orientovány uvnitř Evropské unie, které dodávají významný podíl exportu dalším zemím v Unii. V případě Brexitu je mojí sázkou posílení vazeb mezi členy Evropské unie.

R24: Pokud se podíváte na několik příštích měsíců, zbytek roku 2016. Co jsou podle Vás hlavní témata pro trhy?

Americké prezidentské volby jsou jedním, Fed a co bude Fed dělat se sazbami je druhé téma – trhy na něm visí poslední tři čtyři roky – tématem je samozřejmě Brexit. Pak je to ale také situace Číny. Co se stane s vysokým zadlužením, specificky některých firem v Číně. Pak to bude celkově otázka Číny a její role ve světě, posilování jejího vlivu, a to i ve vojenské oblasti.

R24: Pohlédněme spolu prosím na vývoj komodit. Ropu nyní vidíme po pádu na mnohaleté dno o něco posilovat. Jaký je Váš pohled na ni a další klíčové komodity?

Já jsem přesvědčen, že ceny komodit celkově se začaly obracet a zotavovat. U ropy jsme zhruba 10 procent ze dna, komodity celkově podle mne dosáhly dna a mají před sebou delší období oživování.

Mobius: Nadešel čas na odchod z amerických akcií

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.