Otroci dluhů: Deset zemí s nejvyšším zadlužením domácností


12:20 • 28. ledna 2017

Tagy: Dluh, bohatství, hypotéka, finanční krize, spotřebitelé

Ačkoliv klasické otroctví už ve vyspělém demokratickém světě nenajdeme, řada obyvatel na první pohled bohatých zemí se stává otroky svých vlastních úvěrů a hypoték. Které státy okupují první příčky v žebříčku nejzadluženějších domácností? To prozradila data Trading Economics.

  1. USA

Ačkoliv v žebříčku států s nejvyšším dluhem domácností byste Spojené státy rozhodně čekali, pro někoho je možná překvapivým faktem to, že se umístily až na desáté příčce. Dluh amerických domácností v poměru k HDP země dosahuje hodnoty 78,8 %. V porovnání s vrcholem před krizovými léty 2008-9, kdy se zadlužení pohybovalo kolem 95 % dnes američtí občané vypadají celkem zodpovědně.

  1. Švédsko

O trochu hůře než Američané jsou na tom obyvatelé Švédska. Jejich zadlužení v poměru k HDP se pohybuje kolem hodnoty 84,9 %. To je poměrně slušný nárůst od roku 1996, kdy dosahovalo zhruba „pouhých“ 43 %.

  1. Velká Británie

Dalším národem, který byste v žebříčku nejzadluženějších domácnosti čekali, jsou Britové. Domácnosti ve Spojeném království jsou na tom podobně jako ty švédské; jejich dluh v relaci k HDP dosahuje 87,6 %.

  1. Jižní Korea

Na sedmé příčce žebříčku se umístila asijská země, jejichž obyvatelé v posledních desetiletích hromadili dluhy jedna báseň, s výjimkou mírných poklesů v době asijské finanční krize a globální finanční krize. Duh jihokorejských domácností sahá k 90 % HDP země.

  1. Norsko

Na šesté příčce žebříčku – možná překvapivě – najdete bohaté Norsko. Jakoby jeho obyvatelé objevili všechna potěšení vyspělého světa teprve nedávno. Zatímco v roce 2002 dosahovalo zadlužení norských domácností v poměru k HDP relativně skromných 50 %, do dneška se jim ho podařilo téměř zdvojnásobit. Podle dat Trading Economics nyní dosahuje 98,9 %.

  1. Kanada

Hůře než Spojené státy je na tom také jeho severní soused. Dluh kanadských domácností je skoro stejně vysoký jako HDP Kanady; v relaci k HDP dosahuje podle dat Trading Economics 99,8 %.

  1. Nizozemsko

Jednou ze čtyř zemí, které se povedlo atakovat hranici 100 %, je Nizozemsko. Dluh holandských domácností v relaci k HDP země nyní dosahuje poměrně vysokých 111,3 %, za což jim náleží čtvrtá příčka našeho žebříčku.

  1. Austrálie

Žádným překvapením není, že v žebříčku nejzadluženějších domácností najdeme vedle Spojených států a Velké Británie také Austrálii. Australské domácnosti ony tak často skloňované bubliny nejen na trzích nemovitostí dovedly až zadlužení 123 % HDP.

  1. Dánsko

O chlup zadluženější než Australané jsou obyvatelé Dánska. Dluh dánských domácností v relaci k HDP je podle dat Trading Economics 123,6 %. To je nelichotivé číslo, ovšem stále lepší než 140 %, kterým se dánské domácnosti pyšnily těsně před vypuknutím finanční krize.

  1. Švýcarsko

Zemi, kterou tradičně najdeme v žebříčcích nejbohatších zemí světa, najdete také na vrcholu našeho žebříčku. Švýcarské domácnosti si se svým dluhem 127,7 % HDP zasluhují onu pomyslnou zlatou medaili. Ovšem nemusí to být tak úplně jejich vina; odborníci s Trading Economics se shodují na tom, že k tomuto nelichotivému číslu výrazným dílem přispívá švýcarská centrální banka, která za účelem manipulace s kurzem franku koketuje i s negativními úrokovými sazbami.

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.