Dohoda Ruska se Saúdy o ropě? Írán se jí chystá chrlit víc a víc


17:17 • 7. září 2016

Tagy: ropa, írán, Saúdská Arábie, Rusko

Írán zvýší svou produkci ropy k předsankčním úrovním v nejbližších několika měsících. Nebude se řídit dohodou o stabilizaci trhu s ropou, kterou spolu uzavřeli Rusko a Saúdská Arábie. Mezi Íránci a Saúdy roste napětí na vícero úrovních. Podle saúdského nejvyššího duchovního v čele Íránu nestojí muslimové.

Ředitel Národní íránské ropné společnosti (NIOC) pro mezinárodní záležitosti Seyed Mohsen Ghamsari řekl ve středu CNBC, že íránská ropná produkce dosáhla úrovně 3,8 milionu barelů denně a že by mohla být zvýšena k úrovním, které Írán držel, než na něj byly uvaleny sankce. Produkovat by mohl tedy něco přes 4 miliony barelů denně.

„Jak každý na trhu ví, brzy na trh dodáme další ropu. Bude to do konce roku, zvyšujeme výkon nejméně o 300 tisíc barelů denně, což znamená, že bychom mohli dosáhnout předsankční úrovně v dvou nebo třech měsících,“ uvedl Ghamsari.

Prohlášení přišlo poté, co v pondělí vydala Saúdská Arábie společně s Ruskem prohlášení o spolupráci, jejímž cílem je stabilizace cen ropy.

Írán rozhodně nepatří mezi „fanoušky“ zmrazení produkce. I v tomto kontextu je napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií vysoké. Ghamsari také CNBC poznamenal, že rozhodnutí o zmrazení výstupu je v rukou ropného ministra země, Bijana Namdara Zangeneha. Musí se rozhodnout, ale na základě jeho předchozích oznámení na toto téma můžeme diskutovat a přemýšlet až v momentě, kdy dosáhneme původních úrovní.

Nyní jsou tak všechny oči upřeny na nadcházejícím neformálním zasedání OPEC v Alžírsku. Analytici jsou však, co se vlivu dohody mezi Ruskem a Saúdskou Arábií na OPEC jako celek, skeptičtí.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.