Překvapí to ještě někoho? Ceny průmyslu opět spadly


09:05 • 16. prosince 2016

Tagy: průmysl ČR, ČR, index cen výrobců

Další pokles v řade, ovšem o něco mírnější. Ceny průmyslových výrobců se i v listopadu propadly, a to o -1,3 % meziročně. Meziměsíčně byl naopak pozorován růst o +0,1 %. Predikce přitom pracovala s lepšími čísly: -1,1 % y/y, resp. +0,2 m/m.

I přesto, že se v meziročním srovnání stále jedná o záporná čísla, kterých jsme svědky už téměř tři roky, v rámci druhé poloviny roku 2016 je trend poklesu postupně umírněnější.

Nejvíce se tak v rámci českého průmyslu propadly ceny těžby a dobývání. Listopadový pokles v tomto případě dosáhl -5,3 %. Hned poté následovaly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu s -4,1 %. Dařilo se naopak cenám vody a její úpravě a rozvodu (+1,6 %) a oddílu nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu (+0,7 %).

Ceny zemědělských výrobců pak meziročně spadly o -3,6 %. Největší propad zaznamenal sektor rostlinné výroby (-4,9 %). Růst byl naopak evidován v případě jatečních prasat, a to o +11 %.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.