Cukr a bič. Šéf Twitteru se vzdal třetiny akcií


09:41 • 23. října 2015

Tagy: Twitter, Akcie

Staronový šéf Twitteru, který zároveň sedí v křesle CEO firmy Square, se rozhodl ochudit se o třetinu držených akcií Twitteru (zhruba 1% podíl ve firmě) ve prospěch zaměstnaneckého fondu. Jack Dorsey se tak snaží povzbudit morálku poté, co firma minulý týden oznámila propuštění zhruba 8 procent zaměstnanců.

Tento „přesun“ bohatství o velikosti necelých 200 mil. dolarů Dorsey oznámil (jak jinak než) tweetem, který doprovodil slovy: „Raději budu mít menší část něčeho velkého, než větší část něčeho malého“.

Nejedná se o první případ, kdy se Dorsey rozhodl „podělit“. Nedávno zveřejnil své rozhodnutí darovat 40 milionů akcií Square (10% podíl) nadaci Start Small Foundation, která podporuje kreativní startupy.

Čtěte také: Jack Dorsey se vrací. Vrátí Twitteru křídla?

Nedávného Dorseyho jmenování do čela Twitteru vzbudilo obavy investorů, zda může řídit dvě firmy najednou. Společnost pro mobilní platby Square, na jejímž založení se také podílel, v říjnu zažádala o vstup na burzu.

Dorsey stojí před nelehkým úkolem. Akcie Twitteru za poslední rok propadly o více než 50 % a letos v srpnu se poprvé vrátily na, a dokonce pod, upisovací cenu 26 dolarů, od níž se ne a ne odpíchnout. Za poslední dva roky, kdy jsou akcie Twitteru veřejně obchodovány, sice firma došla k zisku (7 centů na akcii za druhý kvartál letošního roku), ovšem navyšovat počet uživatelů se dál nedaří.

Se základnou 300 milionů uživatelů (na měsíční bázi) je stále malým pánem ve srovnání s pětinásobně velikým Facebookem, a dokonce už i ve srovnání s platformou pro sdílení fotek Instagram, která patří do facebookovského portfolia služeb a sama o sobě má už 400 milionů uživatelů. Tvrdá realita je, že zhruba miliarda lidí, kteří Twitter vyzkoušeli, se rozhodli síť nevyužívat.

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.