Philip Morris roste zisk i podíl na trhu. Odevzdal export


08:24 • 18. května 2015

Tržby tuzemského tabákového lídra Philip Morris ČR klesly meziročně o více než 17 procent na 2,3 miliardy korun. Hrubý zisk přitom výrobce cigaret a tabáku zvýšil o více než 12 procent a na domácím trhu zvýšil tržby na klesajících cigaretovém trhu a podařilo se mu zastavit pokles tržního podílu. Propad vykázaných tržeb je výsledkem změny, v rámci které firma přestává vykazovat vlastní export a na místo toho se stává dodavatelem služby ve skupině.

Po očištění o vliv měnového kurzu se tržby Philip Morris snížily o 17,4 procenta, hrubý zisk stoupl o 12,2 procenta na 1,1 miliardy korun.

Na domácím trhu dokázal Philip Morris ČR zvýšit tržby meziročně o 6,3 procenta na 1,2 miliardy korun, k čemuž pomohlo především zvýšení spotřební daně, které do výsledku pomohlo 105 miliony korun. Objem prodejů ubral z tržeb 34 milionů korun.

Celkový trh cigaret v České republice ve čtvrtletí klesl meziročně o 3,1 procenta na 4,2 miliardy kusů cigaret, tabákové firmě se ale na tomto trhu podařilo obrátit tržní podíl k růstu – o půlprocento na 46,8 procenta. Objem domácího odbytu stoupl o 7,9 procenta na 1,9 miliardy kusů.

Ve výsledcích Philip Morris ČR nově nevidíme tržby z exportu. Firma to vysvětlila změnou provozního modelu u závodu v Kutné Hoře. „Od 1. ledna 2015 náš závod působí jako poskytovatel výrobních služeb. Výsledkem této změny společnost Philip Morris ČR a.s. nevlastní materiály pro výrobu, je odměňována za poskytnutou službu přeměny materiálů do hotových výrobků formou poplatku za výrobní službu a zároveň nevykazuje exportní prodeje. Tržby za výrobní služby jsou v principu nižší než tržby z exportních prodejů vykazované v minulém roce, a to v souladu s nižšími výrobními náklady vztahujícími se k poskytované službě od 1. ledna 2015, v porovnání s vyššími náklady vztahujícími se k exportním prodejům před změnou provozního modelu,“ uvedla firma ve zprávě k výsledkům.

V prvním čtvrtletí roku 2015 v důsledku této změny Philip Morris ČR nově vykázal tržby za výrobní služby v objemu 0,5 miliardy korun. 

Na Slovensku tržby Philip Morris ČR vzrostly o 9 procent a 21,0 milionů eur. Celkový trh cigaret zůstal stabilní u objemu 1,5 miliardy kusů cigaret. Podle maloobchodního průzkumu agentury Nielsen vzrostl tržní podíl Philip Morris Slovakia s.r.o. včetně značky RDG o 3,8 procenta na celkových 52,4 procenta. Podporou byly především prodeje značek Marlboro a Philip Morris. Objem domácího odbytu Philip Morris Slovakia s.r.o. se za první čtvrtletí roku zvýšil o 5,6 % na 0,8 miliard kusů cigaret. 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.