Erste zvýšila zisk o víc než polovinu, nízké sazby přesto tlačí


AKTUALIZOVÁNO 8:55 07:47 • 4. listopadu 2016

Tagy: Erste

AKTUALIZOVÁNO: Bankovní skupina Erste, do které patří také tuzemská Česká spořitelna, zvýšila za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk o víc než polovinu na 1,18 miliardy eur. Provozní výnosy zasáhlo prostředí nízkých úrokových sazeb, klesly o 2,6 procenta na 4,96 miliardy eur.

V samotném třetím čtvrtletí Erste zvýšila čistý zisk o více než pětinu na 337,4 milionu eur a provozní výnosy se bance snížily o necelá tři procenta na 1,64 miliardy eur. Růst čistého zisku za čtvrtletí mírně zaostává za odhady analytiků. Ve třetím čtvrtletí loni Erste vytvořila čistý zisk 277 milionů eur, za tři čtvrtletí loňského roku 764 milionů eur.

Čistý úrokový výnos Erste v samotném třetím čtvrtletí meziročně klesl na 1,073 z 1,112 miliardy eur před rokem, za všechna tři čtvrtletí na 3,268 z 3,324 miliardy eur.

„Výsledky hospodaření byly celkově mírně slabší, avizovaná dividenda naopak vyšší. Očekáváme, že by trh mohl spíše ohodnotit výši dividendy, cena akcií by tak měla reagovat mírným růstem,“ uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky.

Ve výhledu počítá Erste za letošní rok s ROTE (return od tangible equity) nad 12 % a dividendou 1 euro na akcii. To odpovídá dividendovému výnosu zhruba 3,5 %. Pro rok 2017 cílí ROTE nad 10 %.

Aktiva bance ke konci září vzrostla na 206,8 miliardy eur ze 199,7 miliardy na konci loňska. „Kvalita aktiv se neustále zlepšuje a jako důsledek toho ještě více poklesl objem vytvořených opravných položek,“ uvedl generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl.

Provozní náklady se meziročně zvýšily o necelá čtyři procenta na 2,96 miliardy eur podle banky v důsledku vyšších výdajů na informační technologií a zaměstnance. Provozní zisk za tři čtvrtletí kvůli tomu klesl o víc než desetinu těsně pod dvě miliardy eur.

České spořitelně za letošní tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 7,1 procenta na 11,9 miliardy korun. Provozní zisk se ale snížil o 6,1 procenta na 15,2 miliardy korun. „K dobrým výsledkům pomohla především kvalita úvěrového portfolia a díky efektivnějším procesům se nám daří udržet trend snižování provozních nákladů,“ uvedl předseda představenstva Tomáš Salomon. Česká spořitelna je co do počtu klientů největší tuzemskou bankou.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.