Máme začít šetřit kávou? Spotřeba letos převýší výrobu


15:56 • 5. dubna 2016

Tagy: káva, investice, komodity, Brazílie

V letošním roce  by celosvětová poptávka po kávě měla převýšit její aktuální výrobu. Tímto odhadem byla v prvním březnovém týdnu zahájena 4. konference International Coffee Organization (ICO), během níž byl zveřejněn odhad trendů v produkci, spotřebě a cenách na následující rok. ICO zveřejnila také data za uplynulý rok, ze kterých vyplývá, že v roce 2015 bylo ve světě spotřebováno o 102 000 tun kávy více, než tomu bylo v roce předcházejícím, což potvrzuje celosvětový stoupající trend ve spotřebě kávy.

Na stále posilující poptávku po kávě reagují i její výrobci. Poslední aktuální data definují meziroční nárůst celosvětové produkce o 1,4 %. Ovšem ani rostoucí výroba v letošním roce nepokryje odhadovanou poptávku. K pokrytí deficitu tak vyvážející země uvolní své zásoby, které nashromáždily v uplynulém období. ´

Kávu? Pospěšte si, za chvíli už nebude

„V loňském roce nastal podobný problém jako letos. Díky extrémnímu suchu, které zasáhlo největšího pěstitele kávy na světě – Brazílii, musela být část světové poptávky pokryta ze zásob dalších zemí, nejčastěji z Vietnamu, Kolumbie a Indonésie,“ míní Luboš Martínek, ředitel společnosti CrossCafe Original. „Nicméně i tak se čeští spotřebitelé nedostatku kávy nějak dramaticky obávat nemusí. Evropa totiž obecně patří mezi významné odběratele kávy, a je tak velmi důležitým trhem pro její exportéry,“ dodal expert.

Jedním z hlavních faktorů letošní nedostatečné produkce je opět rozmar počasí, neboť Etiopskou produkci poznamenaly nepravidelné deště. Extrémní sucho se pak kromě Brazílie podepsalo i na vietnamské kávě. Zhruba 70 tisíc hektarů je v podstatě bez vody, kvůli čemuž tak zemřelo mnoho kávovníků. Na trh se tak prozatím dostává především káva z brazilských zásob, která je doplněna stále dostatečně velkou produkcí z Kolumbie.

Co se týče minulého roku, globální spotřeba kávy byla dle ICO 152,1 milionů pytlů (9 120 000 tun). V roce 2014 se spotřebovalo pouze 9 018 000 tun. Cena kávy se v poslední době stabilizovala, ale zůstává na velmi nízké úrovni, Pokles ceny na trhu s kávou v průběhu posledních 18 měsíců, byl přičítán pokračujícímu propadu brazilského realu vůči americkému dolaru, rovněž i celkovým snížením čistých „long“ pozic spekulantů.

Zasáhne El Nino Starbucks? Co na to Goldman Sachs?

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.