Kolik stojí „zk*****yn“?


23:05 • 8. září 2016

Tagy: Duterte, Filipíny, Barack Obama

Ztráty filipínských akcií se zvětšují s tím, jak zahraniční klienti stahují peníze z nejdražšího trhu Asie. Má to co do činění s excesem prezidenta Rodriga Duterteho? Filipínský akciový index hned ve středu klesl o 1,3 procenta na 7619,10, což je jeho největší pokles za posledních pět týdnů. Klesl tak o 6 procent z 15 měsíčního maxima, kterého dosáhl 21. července, a okrajuje tak letošní zisky na 9,6 procenta. Zahraniční fondy stáhly z místních akcií jen za středu 58 milionů dolarů, což je nejvíce za rok. Index v celém tomto čtvrtletí propadl o 2,3 procenta – jedná se tak o jediný pokles na hlavních asijských trzích.

Středa byla "dnem poté". Nazvat amerického prezidenta Baracka Obamu „zk****synem“, když kritizoval filipínskou protidrogovou kampaň, která zatím zanechala přibližně 2400 mrtvých, se tak hořce nevyplácí. „Nejnovější incident vzbuzuje obavy, že nepředvídatelné chování prezidenta Duterteho v politice bude působit rušivě a mohlo by se nakonec ´rozlít´ i do ekonomiky a podnikání,“ řekl Jonathan Ravelas, hlavní stratég pro tento trh v BDO Unibank na Filipínách. Dále to tak oslabuje trh, který je citlivý vůči amerických úrokovým sazbám, vysokým valuacím a výběrům zahraničních fondů,“ řekl.

Ekonomika země rostla v předchozím čtvrtletí sedmi procenty, v prvních třech měsících roku 2016 pak tempem 6,8 procenta.

„Investoři budou chtít raději držet hotovost s tím, jak by mohl index testovat úroveň 7500,“ poznamenává Ravelas. Index může v příštích dvou měsících spadnout až na úroveň 7330, kvůli obavám okolo schodku rozpočtu, který naroste v kontextu snížení daní a růstu výdajů, poznamenala April Lee-Tan, vedoucí výzkumu v COL Financial Group v Manile. 

Někteří poznamenávají, že by investoři měli naopak využít slabosti. Index by se podle některých mohl vrátit zpět k 8000. Kromě buranských prohlášení a zabíjení, které souvisí s drogovými válkami, mají investoři Duterteho hospodářskou a fiskální politiku rádi, respektive spíše to, co bylo doposud komunikováno, poznamenává Rafael Palma Gil, portfolio manažer společnosti Rizal Commercial Banking Group v Manile.

„Pokud nedávné události povedou k dlouhotrvající nejistotě kolem bezpečnosti nebo hospodářské politiky, mohl by takový vývoj nakonec utlumit podnikatelskou důvěru a následně ekonomické výsledky,“ poznamenala agentura Moody‘s. Duterteho „stále více kontroverzní právní a pořádková politika by se mohla vymstít v podobě reformních oportunitních nákladů.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.