Proč je září pro trhy tak důležité?


07:31 • 1. září 2016

Tagy: Akcie, komodity, OPEC, prezident, USA, Fed, ECB, Janet Yellenová, Draghi

První debata kandidátů na amerického prezidenta, summit G20, oznámení o tom, zda se budou zvedat úrokové sazby v USA a tak dále… Září je, co se klíčových událostí týká, naplněné k prasknutí a vůči rizikům, spojeným s těmito událostmi, nemůže být imunní takřka žádná třída aktiv. Je třeba ještě dodat, že tento měsíc je typicky nejhorším pro akcie – ten jediný, ve kterém je střední výnos indexu S&P 500 zpět do roku 1928 negativní, podle Savita Subramanianové z Bank of America Merrill Lynch. V současné době varují i stratégové z Wall Street před koncem neobvyklého klidu, který je pro trhy v srpnu charakteristický.

Payrolls

První velkou události, která září „nakopne“, bude páteční zpráva o srpnových payrolls. Silné číslo by potenciálně připravilo půdu pro zvýšení sazeb americké centrální bance (Fed). Její zasedání je naplánováno na 20 a 21. září. Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v srpnu 177 tisíc nových pracovních míst. Vyplývá to z údajů soukromé organizace ADP, jejíž report bedlivě sledují investoři jako předzvěst k payrolls, které zveřejňuje ministerstvo práce.

Centrální banky

Zasedání Evropské centrální banky je naplánováno na 8. září. ECB bude rozhodovat, co dál v kontextu své politiky kvantitativního uvolňování. Příští zasedání Bank of England je naplánováno na 15. září – analytici dotazovaní agenturou Bloomberg očekávají pouze 6,3procentní pravděpodobnost snížení sazeb na této schůzce. Obavy rostou i kolem Bank of Japan. Ta vyčerpala svůj politický arzenál uprostřed slabého HDP, úporných deflačních tlaků, klesajících zásob státních dluhopisů, které jsou k dispozici ke koupi. BoJ oznámí výsledky komplexního přezkoumání své měnové politiky 21. září, tedy ve stejný den, kdy bude rozhodovat Fed.

Summit G20

Summit G20 se bude konat v termínu 4. – 5. září v Číně. Zaměřit by se měl na otázky kolem globálního růstu a finančního sektoru. Ačkoliv analytici neočekávají žádný koordinovaný plán na úrovni skupiny týkající se velkého fiskálního stimulu, trhy budou pozorně sledovat rozsah, v jakém budou politici hovořit, co se posílení účinnost růstově fiskální politiky obecně týká.

OPEC

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se má sejít v Alžírsku ve dnech 26. – 28. září. Zmrazí produkci či nikoliv? „Nečlenské země, u kterých mnozí analytici očekávali, že nebudou moci produkovat více (například Rusko), stejně jako některé členské země OPEC nadále zvyšují produkci,“ píše Kevin Norrish, ředitel komoditního výzkumu v Barclays. „Zmrazení by tentokrát mohlo pomoci zastavit určitý potenciál dalšího růstu nabídky.“

Břidlicová těžba ropy se nevzdává

Září je také začátkem školního roku na světových primárních kapitálových trzích a analytici očekávají rušné tempo, co se amerických emisí týká a to i navzdory neobvykle silné srpnové nabídce.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.