Co čeká zlato po holubičím Fedu?


18:31 • 17. března 2017

Tagy: Zlato, Stříbro, Drahé kovy, komodity, Fed

Fed se na zlatu i stříbru podepsal poměrně pozitivně. Co bude určovat další směr drahých kovů?

Zlato i stříbro zaznamenaly ve středu prudký růst. Historie se již potřetí opakuje. Holubičí zvýšení sazeb odstartovalo zpětný nákup a zlato se vrátilo do relativního bezpečí nad 1221 USD za unci. Když nyní pozornost Fedu mizí, zlato se s vysokou pravděpodobností stabilizuje a zisky burzovního trhu vyrovnají poptávku související s geopolitickým rizikem.

Potřetí v řadě reagují americké reálné výnosy na zvýšení sazeb poklesem. V kombinaci se slabým dolarem to napomohlo odstartovat vzestup zlata a stříbra.

Poté, co zlato našlo podporu u hladiny 1.193 USD za unci (což znamená 50% korekci růstu probíhajícího od prosince do února), konsolidovalo se okolo psychologické hladiny 1.200 USD za unci. Účast investorů se během několika posledních týdnů vytratila, vidět je to hlavně na pozici hedgeových fondů.

V týdnu do 7. března fondy snížily čisté dlouhé pozice o 23 % na 94.000 lotů, a to pod pětiletý průměr 104.000 lotů. Při rozjezdu k včerejšímu rozhodnutí o sazbách pravděpodobně riziko jestřábího nárůstu tento zájem ještě snížilo.

Jinými slovy – pozicování investorů zůstává slabší, v této fázi bez silnějšího dojmu směřování. To se také odráží na opčním trhu, kde do včerejška obchodníci ohodnocovali rizika vzestupu a sestupu rovnoměrně.

Cenový rozdíl mezi kupními a prodejními opcemi s měsíčním trváním a 25% deltou drží během posledních sedmi dnů výšku víceméně v rovině. Vzhledem k růstu pozorovanému od včerejška se risk-reversal posunul ve prospěch kupních o 0,3 %.

Po počátečním prudkém vzestupu se nyní zlato musí ustálit na podpoře 1.221 USD za unci. Pozornost se bude upínat na příchozí americká data a jejich dopad na výnosy a hodnotu dolaru.

Geopolitická rizika v Evropě zeslábla po oznámení výsledku voleb v Nizozemsku, ale v současnosti existuje řada jiných neklidných oblastí, které by mohly poptávku po vzácných kovech přilákat (pravděpodobně ne ani tak s výhledem na zisk, ale spíše za účelem diverzifikování rizika napříč různými třídami aktiv).

Zlato se musí držet nad 1.221 USD za unci, zatímco horní oblast, jak se zdá, se nyní pohybuje mezi 1.229 a 1.237 USD za unci.

Naše investiční doporučení nakupovat krátkodobé kupní opce na dubnové zlato se zatím ukazuje jako funkční. S horní hranicí stanovenou na úrovni jmenované výše se snažíme snížit pozici na polovinu, na 12 USD za unci (nakoupeno za 2,8 USD za unci a naposledy obchodováno za 8,5 USD za unci.)

RSS

Ole Hansen je odborníkem na obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností v oboru investic a obchodování. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována online i v tištěných médiích po celém světě.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.