Plné zuby pokroku. To proto Trump boduje


09:02 • 26. srpna 2016

Tagy: Trump, USA, volby, prezident, Clintonová

Trump boduje. Pravděpodobnějším vítězem prezidentského klání zůstává Clintonová, ale magnátovo tažení už jeho oponenty nutí k zásadní změně postoje. Příkladem je Larry Summers, těžká váha mezi americkými ekonomy, někdejší Clintonův ministr financí a prezident Harvardu. Vyhraje-li Clintonová, bude nepochybně šedou eminencí hospodářské politiky.

V článku pro Financial Times črtá, jak sám říká, progresivistickou obhajobu prorůstové ekonomické politiky. Hned vysvětluje. Mnoho lidí z jeho okolí, rozuměj pokrokářů, se prý v uplynulých letech tak horlivě zaměřilo na to, jak společnosti vetknout rovnost a spravedlnost, až zapomnělo na nejdůležitější předpoklad prosperity: dostatečný hospodářský růst.

Studie z Oxfordu: Trump má silnější psychopatické rysy než Hitler

Bohulibé pokrokáře podle Summerse zmátlo, že k dosažení dostatečného růstu vybízeli i ti mnohem méně bohulibí, totiž stoupenci třídy boháčů, deregulace a daňových škrtů, kteří po rovnosti a spravedlnosti přece neprahnou. Nebozí progresivisté tak byli svedeni na scestí, neboť si prorůstovou politiku mylně spojili právě s manýrami starého kapitalismu. Och.

Nejde o maličkost. Radikální křídlo mezi pokrokářskými ekonomy dokonce soudí, že už vlastně není třeba usilovat o další růst. Že jsou důležitější věci, třeba – už zase – volnost (od lopoty), rovnost a bratrství. Těch je samozřejmě třeba docílit elitářským tvarováním society, přičemž za rýsovací prkna neusedne nikdo jiný než progresivisté sami. Trumpova ofenzíva ale budí ze snu. Pragmatici mezi progresivisty, jako je Summers, si uvědomují, že Američané už začínají mít „pokroku“ plné zuby, když současně registrují vlastní „ne-růst“, tedy zhoršování své životní úrovně. A že pokud nesleví v míře pokrokářství svých vizí, nemusí po následující čtyři roky vůbec dostat prostor k jejich naplňován.

 

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.