Zisk Komerční banky drží v růstu jednorázové výnosy, bez nich klesá

,
AKTUALIZOVÁNO 8:35 07:44 • 3. listopadu 2016

Tagy: Komerční banka, výsledková sezóna, výsledky

AKTUALIZOVÁNO: Komerční banka za devět měsíců roku 2016 zvýšila meziročně čistý zisk o 7,7 procenta na 10,64 miliardy korun. To je ale výsledkem jednorázových výnosů z prodeje podílů ve VISA Europe a zisku z prodeje 80% podílu Komerční banky ve společnosti Cataps plus očištění u příspěvků do regulatorních fondů. Bez těchto vlivů – tedy na meziročně srovnatelném základě – jedné ze stěžejních emisí na pražské burze klesá zisk i úrokový výnos jako jeden z jeho zásadních zdrojů.

Pokud by se všechny tyto vlivy z vykázaného zisku odečetly, výsledkem je jeho meziroční pokles o 8,9 procenta na 9,1 miliardy korun.

Představenstvo Komerční banky dnes oznámilo, že navrhne dozorčí radě výplatu dividendy na úrovni 55 procent z konsolidovaného čistého zisku připadajícího akcionářům za rok 2016. Návrh odpovídá nastavenému výplatnímu poměru pro dividendu: je to zhruba 61 procent z čistého zisku, očištěného o jednorázové položky.

Čistý úrokový výnos bance za devět měsíců letošního roku meziročně klesl o 1,5 procenta na 15,769 miliardy korun. Depozita vzrostla meziročně o 10,5 %, mezikvartálně o 2,7 % na 708,6 miliardy korun. Úvěry vzrostly meziročně o 11,1 % a mezikvartálně o 3,9 % na 593,4 miliardy korun. Hypotéky meziročně stouply o 12,3 % na 201,1 miliardy korun, podnikatelské úvěry o 10,9 %, nejvíce u větších korporací (cca 12 %), zhruba polovičním tempem (6 %) u malých a středních firem.

Celkové výnosy vzrostly Komerční bance o 3,7 % na 24 miliard korun. Tento nárůst ovlivnil jednorázový příjem za podíl KB ve společnosti VISA Europe, který banka zaúčtovala už ve druhém čtvrtletí. Bez této náhrady by výnosy meziročně klesly o 0,4 %.

Provozní náklady mírně vzrostly o 0,7 procenta na 10,5 miliardy Kč. „Náklady na riziko se meziročně zvýšily na 1,2 miliardy Kč z velmi nízkých 0,4 miliardy Kč o rok dříve,“ uvedla banka.

Komerční banka je první z velkých tuzemských bank, která zveřejnila výsledky za třetí čtvrtletí. Hlavním akcionářem banky, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta.

Také mateřské francouzské bance Société Générale klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk a to o 2,4 procenta na 1,1 miliardy eur. Výsledky ale překonaly očekávání analytiků díky oživení v divizi drobných bankovních služeb v zahraničí a silnému výkonu divize obchodování. Na domácím trhu příjmy banky klesly. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk jen 745 milionů eur. Příjmy se snížily o 5,6 procenta na 6,01 miliardy eur a rovněž byly lepší, než se čekalo. Příjmy francouzské divize drobných bankovních služeb se ve třetím čtvrtletí snížily o šest procent. Divize má na celkovém zisku více než třetinový podíl.

Francouzská banka těžila hlavně ze vzestupu ve východní Evropě, zvláště v Rusku, kde se její aktivity vrátily k zisku díky poklesu rezerv na špatné úvěry a restrukturalizačním opatřením. Výsledky Société Générale za třetí čtvrtletí jsou podobné výsledkům větších konkurentů, jako BNP Paribas. Jejich hospodaření rovněž překonalo očekávání díky prudkému růstu obchodování s dluhopisy.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.