Z rekordmana na kolena: Smutný příběh Venezuely

Kdysi nejbohatší latinskoamerická ekonomika, nyní zlomená země zmítaná politickou krizí, občanskou válkou a hyperinflací. I navzdory obrovským ropným rezervám, které Venezuele vždy zajišťovaly slibnou prosperitu, ji její politická reprezentace oslněná myšlenkami Socialismu 21. století dokázala dostat až na samé dno.

Smutný příběh venezuelské ekonomiky mapuje server Visual Capitalist. Ještě v roce 1950, kdy se řada států zotavovala z druhé světové války, byla Venezuela – měřeno HDP na hlavu – čtvrtou nejbohatší ekonomikou světa. Velkou zásluhu na tom samozřejmě měly zdejší obrovské ropné rezervy, které byly objeveny na začátku 20. století.

Ropné rezervy Venezuely nyní dosahují objemu 300 miliard barelů a země snimi drží prvenství před Saúdskou Arábií (269 miliard barelů). 

Venezuela byla v roce 1950 2x bohatší než Chile, 4x bohatší než Japonsko a 12x bohatší než Čína. Od 50. do 80. let zažívala venezuelská ekonomika stabilní růst. A ještě v roce 1997 byla nejbohatší zemí v rámci jihoamerického kontinentu.

Hyperinflace ve Venezuele: Bitcoin jako protest proti systému

Na přelomu tisíciletí, kdy se vlády ujmul Hugo Chávez, to s Venezuelou začalo jít z kopce. Do roku 2012 se v rámci pětky velkých latinskoamerických ekonomik propadla na třetí místo.

V roce 2013 se stal prezidentem Venezuely Nicolás Maduro, který od března čelí vlně masových demonstrací, a to hned z několika důvodů. Venezuelská ekonomika si v tomto roce sahá na své dno a podle odhadů se její HDP na hlavu propadá jak relativně vzhledem k ostatním latinskoamerickým ekonomikám, tak i absolutně.

Pro které země je levná ropa největší katastrofou?

Venezuela je jakožto ropná země velmi závislá na jejím vývozu, proto ji citelně zasáhl propad cen ropy patrný v posledních letech.

V případě Venezuely přispěly nízké ceny ropy  k občanské válce, která zemi nyní sužuje. Ta jde ruku v ruce i s obrovskou hyperinflací, kterou naznačuje i hluboký propad kurzu venezuelského bolívaru proti americkému dolaru. Zatímco předtím, než se cena ropy začala propadat, jste si jeden americký dolar pořídili za zhruba 65 bolívarů, nyní jich potřebujete již v řádu tisíců.

Jako Pablo Escobar. Venezuelané už hotovost nepočítají, nýbrž váží

K masovým protestům ve Venezuele přispěla však také vysoká zločinnost, korupce a diktátorské praktiky prezidenta Madura.

Kam míří Venezuela? Ropná krize a občanská válka

Newsletter