EET je moc užitečná věc. Ovšem jak pro koho


21:06 • 27. listopadu 2016

Tagy: EET, Elektronická evidence tržeb

Andrej Babiš se rozhodl, že skřípne ty zbytečné malé podnikatele a živnostníky. Jdou mu na nervy, jsou podle něj zbyteční a dokonce, ta hrůza, někteří mu i konkurují. Šel na to od lesa.

Nejprve se jim před volbami v roce 2013 vlichotil, udělal ze sebe podnikatele (kterým není) a oni ho, ti malí podnikatelé a živnostníci, zvolili. Jenže co dál, řekl si Andrej. Chystal se vydělávat na státních firmách, které jako ministr zároveň kontroluje, šel přece dělat politiku pro sebe, ne pro podnikatele a živnostníky. Potřeboval vysávat stát, čerpat dotace, dávat sám sobě slevy na daních, a ne podporovat drobné podnikání. A tak je po volbách rychle hodil přes palubu a zaměřil se na tu část společnosti, která nesnáší všechny ty podnikatelské vydřiduchy.

Andrej Babiš se inspiroval v (tehdy) socialistickém Chorvatsku a přišel s Elektronickou Evidencí Tržeb. Ukázalo se, že zvolil opravdu dobře. EET ještě nezačala fungovat, a už se osvědčila. Samozřejmě ne proto, že by nějak zvýšila výběr daní. Tomu nevěří ani ministr financí Babiš, i když to opakuje jako kolovrátek. EET se osvědčila jinak, a má pro Andreje Babiše dokonce trojí užitek:

Za prvé, ti, kteří si měli na ní vydělat, si už vydělali a ještě bohatě vydělávat budou. Jistě budou svému chlebodárci dostatečně vděční.

Za druhé, už před zahájením provozu nadělala malým podnikatelům a živnostníkům spoustu problémů. Nakupují, zjišťují, co bude, jsou nejistí a mají obavy, protože jim pořád někdo vyhrožuje kontrolami a pokutami. A až EET poběží, to teprve jim Babišovi lidé zatopí.

Za třetí, EET se Andreji Babišovi osvědčila jako báječný propagandistický nástroj. Jak dokázal pomocí EET rozdělit národ, jak se mu povedlo poštvat část veřejnosti proti malým podnikatelům a živnostníkům, jak se mu daří dělat z nich zloděje a podvodníky, to je prostě radost pohledět. Gottwald se v hrobě tetelí radostí nad svým úspěšným soudruhem.

A tak tedy máme EET. Není k ničemu, protože stát má všechny potřebné prostředky pro výběr daní. Je drahá pro stát a ještě více pro samotné podnikatele a živnostníky. Ti si, jak absurdní, musí zaplatit nástroje, kterými je stát bude fízlovat. A peníze, které zaplatí statisíce drobných podnikatelů, si rozdělí několik set dodavatelů techniky, softwaru, spotřebního materiálu atd. EET není pro všechny, protože někteří jsou podezřelejší než jiní. A ani pro ty, kteří pod ni spadají, nemá stejné podmínky. EET je diskriminace, nikoli narovnání podnikatelského prostředí.

A tak bych mohl pokračovat o tom, jak je zákon o evidenci tržeb špatně napsaný, jak není finanční správa připravena, jak Babišovo ministerstvo zadává zakázky bez výběrového řízení. Soudný občan si položí otázku: Jak tohle mohlo projít? Jak se tohle podařilo Andreji Babišovi prosadit? Každý si udělá svoje závěry. Já vám své argumenty a názory řeknu 3. 12. na Václavském náměstí. Za pět minut dvanáct.

RSS

Radomil Bábek je podnikatel. Za 23 let podnikání vybudoval či spoluvybudoval několik úspěšných společností, jejichž vedení již z větší části předal mladším partnerům. Dnes řídí podnikatelskou skupinu VZK Group, kterou tvoří 10 společností a 3 projekty. Radomil Bábek vnímá podnikání jako životní styl. Těžiště jeho zájmů dnes leží v oblasti společenského a politického dění v České republice. Je přesvědčen, že firmy a jejich zaměstnanci jsou motorem ekonomiky ČR, zatímco politici a vysocí úředníci jsou často zataženou ruční brzdou. Aktuálním tématům se věnuje prací v Asociaci podnikatelů a manažerů, kterou založil a jejímž předsedou je od roku 2014. APM hájí dobré jméno podnikání a chce přimět stát, aby se choval k podnikatelům s úctou. V popředí profesních zájmů Radomila Bábka jsou psychologie, krizový management a vše související se strategickým řízením a plánováním. V posledních letech vystupuje na konferencích a přednáší externě na vysoké škole. Jeho přednášky a vystoupení se vždy týkají podnikání, managementu, leadershipu a strategického plánování a řízení. Hodně času věnuje poradenství pro začínající podnikatele a mentorování či koučování startupů.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.