Šéf Mindpax Nevický: Šetříme peníze psychiatrům

Nemocným se snažíme ulehčit život, psychiatrům zase šetříme peníze. Hlavním zákazníkem revoluční technologie Mindpax, která přináší analytické řešení predikce relapsů u psychiatrických diagnóz, je lékař, který je také trochu výzkumník. V rozhovoru to pro Roklen24 říká ředitel Mindpax Pavel Nevický. 

Můžete krátce vysvětlit, co vlastně Mindpax dělá? 

Mindpax je integrovaná platforma na predikci akutních ataků afektivních poruch nálad, tedy především bipolární afektivní poruchy a rekurentní deprese. Tyto ataky, označované jaky relapsy identifikujeme na základě dlouhodobého vývoje charakteristik spánku a fyzické aktivity pacientů, kteří byli diagnostikováni s těmito poruchami. Monitoring probíhá prostřednictvím vlastního náramku MindG.

Můžete popsat, jak náramek MIndG vypadá a funguje? 

Náramek MindG je lehký, vodotěsný, bezobslužný a úsporný aktigrafický náramek, který vydrží na jednu baterii až deset měsíců. Náramek jednou denně předává nasbírané informace prostřednictvím mobilní aplikace (android a iOS) nebo základové stanice (s globální SIM kartou) do datového úložiště, kde jsou data využívána datovou analytikou. Mindpax vypočítává individuální charakteristiky spánku a aktivity a ty následně srovnává se zdravou populací a vyhodnucuje pravděpodobnost relapsu.

Kdo vlastně stojí za nápadem využívat takový náramek v psychiatrii? 

Za nápadem Mindpax stojí centrální tým – Filip Španiel, jako hlavní medicínská autorita, Daniel Novák, jako hlavní datový analytik, Jan Novák jako hlavní technologický architekt a já, jako hlavní projektový koordinátor.

Kolik lidí nyní náramek používá a jaký je cíl pro tento rok? 

V současné době je v permanentním využívání 400 náramků, zároveň skončila srovnávací studie 30 vs. 30 bipolárních pacientů a běží kontrolovaná klinická observační studie ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví se 70 diagnostikovanými pacienty 18 měsíců. Koncem tohoto roku budeme publikovat první čísla v citovaných medicínských žurnálech. V počtu pacientů se přiblížíme 800 díky spolupráci se zahraničními specializovanými léčebnami a výzkumnými pracovišti.

Jak s náramkem pracuje lékař, jaká data sleduje a vyhodnocuje? 

V současnosti je naším hlavním zákazníkem lékař, který je také trochu výzkumník. Těmto lékařům poskytujeme osm charakteristik spánku a aktivity, včetně grafické interpretace spánku. Zároveň koncem června podáváme žádost o evropský patent o jednodušší systém predikce, který identifikuje jednoduše u jednotlivých pacientů možnost relapsu.

Hospitalizace pacientů s bipolární afektivní poruchou je nejtěžší fází nemoci pro pacienty a zároveň nejnákladnější pro poskytovatele zdravotní péče. Máte odhady, kolik peněz by mohla vaše technologie zhruba ušetřit? 

V závislosti na ceně jednoho dne hospitalizace je efektivita našeho systému asi na hodnotě 1:2 při tom, že den hospitalizace v ČR je cca 1500 Kč a v západní Evropě okolo 200 EUR.

Na co plánujete použít finance získané z emise na Fundliftu? 

Především na pokrytí nákladů s medicínskými studiemi – prošli jsme úspěšně preklinickou fází, vstoupili do etapy 1 v rámci klinické fáze a ještě nás čekají další dvě etapy před plnou certifikací systému. Každá trvá cca 12-18 měsíců.

Na které trhy kromě ČR cílíte? 

V současné době jsme aktivní na trzích v Německu, Velké Británii, USA a Kanadě.

Newsletter