Tesla propadákem? Goldmani přeřadili z „neutrálu“


11:42 • 28. února 2017

Tagy: Tesla, Tesla Motors, Musk, Akcie, americké akcie, investice, Goldman Sachs, Automobilky

Tesla včera oslabovala až o 5 %. Rozbuškou propadu bylo „přeřazení“ banky Goldman Sachs z investičního doporučení „neutral“ na „sell“. Proč? Kamenem úrazu je stále jeden a ten samý problém...

Hlavním argumentem zhoršení doporučení je dle analytika Davida Tamberinno pochybnost o schopnosti automobilky dodat objednané vozy včas podle nastaveného časového rámce. V případě Muskovy firmy se nejedná o žádnou novinku. Známý výrobce elektromobilů je doslova proslulý tím, že v podstatě žádný z posledních modelů, u kterého byla učiněna rezervace ze strany klienta, nedodal v nastaveném termínu.

Výsledky Tesly před námi. Proč automobilce analytici nevěří?

„V případě Modelu 3 očekáváme zdržení objednaných dodávek,“ přepisuje agentura Bloomberg Tamberinnova slova. Tesla v rámci svého posledního reportu výsledků za 4Q 2016 uvedla, že od letošního července plánuje týdenní produkci zmiňovaného modelu o velikosti 5 tisíc, která se bude postupně navyšovat až na 10 tisíc ke konci roku 2018.

I přes tyto plány však analytik nevěří, že bude firma schopna svůj plán dodržet, a to především z důvodu nedostatku prostředků. Vzhledem k tomu, jakým tempem Tesla využívá svou volnou hotovost (aktuálně 3,4 mld. USD), do čehož nutně vstupuje i plán očekávaných výdajů do kapitálových investic o velikosti až 2,5 mld. USD, bude muset do konce roku navyšovat kapitál. K tomu by, i přesto, že sám Musk potvrdil, že nic takového zatím není v plánu, mělo dojít během třetího kvartálu, a to prostřednictvím emise akcií v hodnotě 1,7 miliardy dolarů, odhaduje Goldman Sachs.

Tesla reportovala výsledky. Jak (ne)překvapila?

„Zatímco má Tesla oproti svým konkurentům velkou výhodu v oblasti technologie vozů a potenciálně i v segmentu výroby baterií, naše obavy se týkají spíše krátkodobějšího výhledu, a to s ohledem na dodávky Modelu 3, činnost v rámci solárního byznysu a potřeby dodatečných finančních zdrojů,“ shrnul Tamberinno hlavní důvody zhoršeného hodnocení.

Na základě toho pak Goldman Sachs upravila i svou cílovou cenu akcie Tesla ze 190 USD na 185 USD. Pro srovnání, pondělní zavírací cena titulu dosáhla 246,23 USD. Pokud by se tak predikce banky splnila, automobilka má před sebou propad o necelých 25 %.

Dnes již titul v premarketu oslabuje o -0,74 % až na 244,4 USD.

Továrna Tesly v ČR? Evropská Gigafactory severně od Prahy

Elon Musk jako rytíř Jedi. Opíjí investory rohlíkem?

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.