Prodloužení dohody OPEC? Budou další jednání

,
18:27 • 26. března 2017

Tagy: OPEC, ropa, Brent, WTI, komodity

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla být dohoda o snížení těžby prodloužena o šest měsíců. Výbor o tom informoval po dnešní schůzce v Kuvajtu. Nynější omezení platí do konce června a klíčové těžební země se v něm zavázaly snížit produkci o téměř 1,8 milionu barelů denně.

Návrh komuniké původně obsahoval pasáž, podle které komise „doporučuje šestiměsíční prodloužení“ dohody. Konečná verze komuniké však uvádí pouze to, že výbor pověřil technickou skupinu a sekretariát OPEC, aby přezkoumaly podmínky na trhu a v dubnu oznámily, zda doporučují dohodu prodloužit. Podle jednoho ze zdrojů agentury Reuters stála za změnou textu skutečnost, že výbor nemá k vydání doporučení potřebný mandát.

Ropný exodus. Proč budou ceny dále padat?

Výbor uvedl, že s dosavadním pokrokem při dodržování dobrovolného omezení těžby je spokojen. Všechny účastníky dohody vyzval, aby se snažili slib dodržovat na 100 procent. V únoru signatáři dohodu o snížení produkce dodržovali z více než 90 procent.

Členové OPEC se koncem loňského listopadu dohodli, že od 1. ledna na šest měsíců sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili ceny. K dohodě se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které souhlasily s omezením produkce o dalších 558.000 barelů denně.

Saúdové k Americe: Že vás budeme podporovat? Zapomeňte

Ceny ropy se díky dohodě dostaly nad 50 dolarů za barel. To však přimělo ke zvyšování produkce těžaře ve Spojených státech, kteří se k dohodě nepřipojili. Růst těžby v USA tak nyní podkopává snahu OPEC omezit převis nabídky nad poptávkou.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak uvedl, že zatím nelze říct, zda bude dohoda o snížení těžby prodloužena. Upozornil, že dohoda nyní funguje dobře a je dodržována z 94 procent. Předpověděl také, že světové zásoby ropy ve druhém čtvrtletí klesnou.

Spojené státy se topí. Ovšem ne ve vodě ani v penězíchPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.