Pohled pod pokličku. Jak na trzích „vaří“ jeden z největší fondů?


17:24 • 24. února 2017

Tagy: Fidelity International, investice, Akcie, dluhopis

Fidelity patří do první čtveřice největších světových fondů. Jak její tým hodnotí dosavadní vývoj na trzích? A jaká je jeho další strategie? Prozradí portfolio manažer Eugen Philalithis.

Hodnocení je ve zkratce následující:

  • Obchodování v roce 2017 chybí agresivita
  • Na trzích se usadil přehnaný optimismus

V prvních týdnech roku postrádá obchodování na trzích agresivitu, což ostře kontrastuje s obdobím před dvanácti měsíci, kdy se investoři obávali, že jsou svědky zpomalení čínského růstu. Čínské úřady ovšem uvedly nový politický impuls, který po zbytek roku 2016 stimuloval globální růst, a dané obavy se tak nakonec ukázaly jako neopodstatněné. Nebezpečím letošního roku je, že na trzích vládne až příliš velký optimismus a nejsou reflektována rizika, jako je například zpomalení Číny v souvislosti se zpřísňující se politikou či následky nacionalističtějšího tónu ekonomické politiky USA.

Změny taktického výhledu

V průběhu posledního měsíce jsme změnili pohled na tři třídy aktiv: hodnocení hotovosti jsme z pozitivního upravili na neutrální, u státních dluhopisů jsme změnili negativní hodnocení na neutrální a u státních dluhopisů rozvíjejících se trhů s tvrdou měnou jsme provedli úpravu hodnocení z negativního na dvojnásobně negativní. V situaci hospodářského zpomalení totiž bude pro dlužníky na rozvíjejících se trzích obtížnější splácet dluh denominovaný v cizí měně.

Defenzivní aktiva jedou

Aktuálně jsme v roce 2017 posílili pozice u amerických státních dluhopisů a dluhopisů investičního stupně. Vyšší výnosy znamenaly menší penalizaci za přijetí defenzivního postoje, a proto jsme tuto možnost využili k tomu, abychom vybudovali zajištění portfolia, a to společně s přechodem k defenzivnějšímu postoji napříč všemi skupinami aktiv v portfoliu.

Staráme se o „hybridy“

I nadále jsme spokojeni s hybridními aktivy a v rámci tohoto prostoru začínáme vyjadřovat jednoznačnou preferenci úvěrům před dluhopisy s vysokým výnosem.

Rozhodnutí ECB redukovat nákup korporátních dluhopisů investičního stupně pravděpodobně představuje protiváhu rizikovějším dluhopisům s vysokým výnosem v Evropě, protože investoři se u emisí setkávají s nižší mírou konkurence. Díky pohyblivým sazbám je dopad kroků centrálních bank na evropské úvěry relativně nízký. My však budeme i nadále preferovat třídy aktiv spíše u dolní hranice evropské kapitálové struktury – včetně dividendových akcií.

Během několika posledních měsíců rovněž opouštíme generickou asijskou strategii dluhopisů s vysokým výnosem.

Růstová aktiva FTW

Naše akciová strategie Asie a pacifická oblast s výjimkou Japonska (Asia Pacific ex Japan) vykázala v průběhu měsíce vynikající výkonnost a smazala tak veškeré své ztráty ze čtvrtého čtvrtletí. Díky tomu můžeme snížit expozici ještě v době, než trhy potenciálně cenově zohlední vyšší růst a inflaci.

Realitní investiční fondy (REIT) jsou i nadále naším nejméně preferovaným růstovým aktivem, neboť jsou náchylné k vyšším úrokovým sazbám, v případě vyšší inflace však sazby nijak výrazně neklesají. Jednou z možných výjimek by mohly být asijské fondy typu REIT, které nabízejí lepší hodnotu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

EUGENE PHILALITHIS působí ve Fidelity International jako Multi Asset Portfolio Manager. Může se opřít o 20 let zkušeností v oblasti řízení portfolia. Je držitelem titulu MBA a inženýr z prestižní Imperial College v Londýně a dále certifikace CAIA Charterholder.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.