„Zapomíná se na to, proč sazby zvýšit!“


10:53 • 5. října 2015

Tagy: měnová politika, Fed, sazby, peníze

Volný trh, kde by cenu peněz určoval každodenní střet nabídky s poptávkou? „Díky“ americké centrální bance je prakticky minulostí. Politikou extrémně nízkých, v podstatě nulových úrokových sazeb a objemnými nákupy dluhopisů na svůj účet, Fed omezil roli volného trhu při určování cen aktiv. A tím mu dělá medvědí službu, uvedl pro CNBC Howard Marks z vedení investiční společnosti Oaktree Capital.

Volný trh je nejlepším alokátorem zdrojů, v případě peněžního trhu se ale nyní o „volném“ hovořit nedá, říká Marks a nabádá centrální banku, aby „se vzdala role regulátora peněz a přestala penalizovat domácnosti za snahu spořit a věřitele za to, že půjčují. Naráží tak na extrémně nízké úroky v ekonomice, jejichž důsledkem je pokles motivace k úsporám, a které hrají do karet dlužníkům na úkor věřitelů.

Zásadní otázkou letošního podzimu je, kdy se Fed odhodlá ke zvýšení sazeb. Takzvané jestřáby, kteří favorizují utaženější měnovou politiku, zklamal zářijovým rozhodnutím sazby ponechat. Ačkoli do konce roku jsou ještě dva další možné termíny (říjen a prosinec), většina expertů je již přesvědčena, že první zvýšení sazeb po téměř deseti letech bude spojeno až s datem 2016. K tomuto očekávání mimo jiné přispěla páteční zpráva o kondici amerického trhu práce, která nemile překvapila.

Proč nezvýšit vs. proč zvýšit

Důvod, proč růst sazeb odložit, se najde vždy. Zapomíná se ale na důvody, proč sazby zvýšit!, upozorňuje Marks. Určitým paradoxem je to, že jedním z faktorů, proč se Fed rozhodl ještě počkat, je nejistota na trzích – a ihned se objevily titulky o tom, jak nejistota ohledně načasování zvýšení sazeb rozkolísala trhy a zvýšila nejistotu. Začarovaný kruh? Jde tím Fed už za hranice své odpovědnosti a svých kompetencí? Existuje vůbec „perfektní načasování“ takového kroku?

MMF vzkázal Fedu: Na vyšší sazby letos zapomeňte

Ostrá slova na adresu Fedu se snášejí i od dalších analytiků. „Tato radikální měnová politika je jako virus,“ řekl například analytik James Grant. Na druhé straně, Mezinárodní měnový fond již v červnu důrazně doporučil Fedu na zvýšení sazeb letos zapomenout a vyčkat do první půlky příštího roku. Stalo se tak v souvislosti se snížením výhledu růstu americké ekonomiky.

Aktuálně to tedy vypadá, že Fed odvahu ke zvýšení sazeb už do konce roku pravděpodobně nenajde, a zůstane tak ještě nějakou dobu klíčovým aktérem na trzích. Ať tak či tak, Marks radí investorům: Vyvažujte ve svém portfoliu ofenzivní a defenzivní strategii a hrajte především na opatrnost!

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.