Adam Kočík (J&T Ventures): Vůli k úspěchu se na škole nenaučíte

Význam vzdělání se v posledních dvaceti letech významně posunul. Zatímco dřív byl titul z prestižní americké univerzity cílem sám o sobě, dnes ho jako podnikatel v podstatě nepotřebujete. Mnoho z nás zná řadu slavných „dropouts“, lidí, kteří „sekli“ se školou a založili nějakou známou firmu.

Univerzitní vzdělání ale stále má svou cenu, když si ujasníte jeho důvod, myslí si Adam Kočík, Managing Partner J&T Ventures, host Disraptors podcastu. Dosažení této úrovně vědomostí může zakladatelům pomoci vyhnout se některým chybám a usnadnit věci, jako jsou strategie nebo finance. Žádná škola ale nenaučí správnému podnikatelskému duchu. Houževnatost, cílevědomost a chuť překonávat překážky prostě musí mít zakladatel startupu v sobě.

A právě tyto vlastnosti Kočík vyhledává u potenciálních investic. Díky více než dvěma dekádám v investičním průmyslu dokáže odhadnout potenciál nových firem. Podle něj sice neexistuje „správný“ profil zakladatelů firem, nicméně se přece jen trochu posunuje pohled na ně. Zatímco dříve investoři hledali silné lídry, dnes se klade důraz spíše na dobře se doplňující tým.

Proč roste význam regionu střední a východní Evropy? Jakou budoucnost čeká sektor FinTech? Poslechněte si anglicky mluvený podcast Václava Pavlečky s Adamem Kočíkem.

Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

2:00 Kočík odmaturoval na konci socialismu. Chtěl studovat v Americe, což se mu nakonec díky stipendiu podařilo. Zde si uvědomil, že ho více zajímají finance než diplomacie.

7:30 Seznámení s Martinem Kešnerem, zakladatelem soutěže Nápad roku, bylo klíčové. Ačkoli Kočík již fungoval jako „angel“ investor, Kešner ho přesvědčil k založení venture capital fondu.

23:00 Před pár lety se kladl důraz hlavně na B2B projekty, fintech startupy s řešeními pro běžnou populaci stály na vedlejší koleji. Mezitím se situace změnila. V současnosti existuje mnoho řešení pro retailového klienta.

32:55 Spousta fondů v poslední době pozastavila své investice. Ukazuje se totiž nadhodnocenost mnoha startupů. Vidět to je i na burzovně obchodovaných firmách. Tržní kapitalizace mnoha technologických firem se propadla.

Tato epizoda je součástí série podcastů Disraptors (dřívější Startup World Cup and Summit). Disraptors pořádají soupeření evropských startupů, jejichž vítěz se pak prezentuje na globální soutěži v USA. Letošní ročník, který se konal 11. října, vyhrál český startup Flowbox. Tato firma pomáhá šetřit energii pomocí dat.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter