Africký způsob investování. Jde to bez banky

Africký kontinent je specifický minimálním používáním bankovních účtu. Naprostá většina plateb je totiž uskutečňována prostřednictvím mobilních telefonů, které jsou pro obyvatele mnohem snáze dostupnější.

Motory africké ekonomiky aneb trnitá cesta k růstu

Tohoto faktu si je vědoma i keňská vláda, která se rozhodla rozjet prodej svých dluhopisů právě prostřednictvím mobilů. Tento způsob tak nejen umožní každému Keňanovi investovat své zdroje do instrumentu se zajímavým zhodnocením, ale rovněž rozšíří trh a vláda získá snadnější a méně nákladnější způsob financování.

Každý zájemce o státní dluhopis si bude moci prostřednictvím svého telefonu otevřít účet přímo u keňské centrální banky, aniž by k tomuto kroku potřeboval jakoukoliv interakci se svou bankou či brokerem, která by byla spojena s poplatkem provedení dané transakce. Dle informací agentury Bloomberg, které pochází přímo od ministra financí Keni, Henryho Rotiche, bude mobilní transakce podmíněna minimální investicí o velikosti 3 tisíc keňských šilinků, což je více jak 28 dolarů. V minulosti činila tato hranice 50 tisíc šilinků.

Nová služba vystupuje pod názvem M-Akiba, který je odvozen od svahilského výrazu pro úspory, poběží v rámci nejvyužívanější platformy pro mobilní platby Safaricom. Té se dle agentury Bloomberg podařilo během prvních třech měsíců letošního roku zprostředkovat mobilní platby o objemu 4,18 bilionu keňských šilinků, tedy zhruba 39,8 miliardy dolarů.

Afrika 21. století: nová „země příležitostí“?

„Nová iniciativa přinese dodatečnou likviditu a stejně tak prohloubí sekundární trh s keňskými dluhopisy,“ řekl pro Bloomberg Fred Moturi, šéf oddělení fixních příjmů společnosti Sterling Capital. „Pokud si vláda zvolí krátkodobější instrumenty, mohlo by to v průměru snížit i celkovou úroveň úrokových sazeb v zemi,“ dodal dluhopisový odborník.

Dosud nejobchodovanějším instrumentem je dle slov Rotiche 12letý bond emitovaný v říjnu 2014, jehož výnos v průměru dosahuje více jak 11 %. Při použití služby M-Akiba budou investoři moci obchodovat s daným instrumentem přímo přes svůj telefon, přičemž kupónové platby budou taktéž zasílány na mobilní účet.

Doposud bylo 98 % keňských bondů obchodováno výhradně institucionálními investory, zbylá dvě procenta pak spadají pro ty běžné. Vzhledem k tomu, že si zhruba 11 % Keňanů pravidelně spoří, bude nový způsob investice otvírat cestu k možnému a mnohem snadnějšímu zhodnocení vlastních úspor.

Čínská komoditní expanze do Afriky

Newsletter