Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Akcie Cisco (+8 %) letí vzhůru. Propad zisku se nekoná, výhled překvapuje

Klíčový dodavatel hardwarových řešení pro korporace Cisco Systems notně rozdmýchal atmosféru v americkém prodlouženém obchodování. Zatímco analytici očekávali pokles zisku na akcii na 48 centů z 51c před rokem, firma ve svém třetím fiskálním čtvrtletí udržela loňskou úroveň při tržbách 11,55 miliardy dolarů nad konsensem 11,36 mld. USD. Odpovědí je prudký růst akcií o 8 % nad 24,6 USD/akcie.

Cisco, začleněné v indexu DJIA, se v prodlouženém obchodování stalo jednoznačně nejobchodovanější akcií se 6,5 miliony zobchodovaných kusů za necelou hodinu po zveřejnění výsledků. Titul je přitom klíčový pro směřování celého IT sektoru.

Akcie Cisco na počátku konferenčního hovoru s analytiky získávaly 4 %. Raketa zrychlila poté, co generální ředitel John Chambers vyslovil pro aktuální čtvrtletí očekávání poklesu tržeb v rozmezí 1 až 3 % při konsensu trhu, počítajícím s poklesem o 6 %. Zisk titulu se navýšil na 7 %.

Finanční ředitel Calderoni poodkryl, že tržby u produktů klesly o 8 %, zatímco ze služeb vzrostly o 3 %. CEO Chambers potvrdil mimo jiné soustředění firmy na softwarová řešení řízení datacenter místo důrazu na síťový hardware. Někteří analytici to vidí jako hrozbu pro firmu.

Chambers dále posílil růst akcií firmy slovy, že Cisco vůči rivalům Hewlett-Packard, IBM, HP či Dell získává v segmentu data center a serverových řešení. „Je to skvělá zpráva a jsem přesvědčen, že naše převaha bude pokračovat,“ uvedl Chambers.

Na druhé straně CEO firmy opakovaně akcentuje slabost rozvíjejících se trhů a s tím související cenové tlaky. „Cenová konkurence je agresívní, pro vítězství u strategických obchodů je třeba sáhnout k notnému diskontu,“ uvedl. U amerického trhu naopak hovoří o stabilizaci.

Chambers konferenční hovor uzavřel očekáváním návratu k růstu tržeb kolem pěti procent (mid-single digit), ale „nebude to hned“.

Newsletter