Akcie IBM propadají. Vzdává zisk a výroby čipů se zbaví za miliardy

(Rozšířeno 15:46) Dnes po závěru amerického obchodování měla IBM zveřejnit výsledky za třetí čtvrtletí roku. Její akcie už ale teď reagují propadem na zprávy, které posílá investorům k rozdýchání s předstihem: Za letošní rok čeká pokles zisku na akcii, vzdává roční cíle pro zisk roku 2015 a s miliardovými náklady vyčlení výrobu čipů. Akcie IBM reagovaly v premarketu amerického obchodování propadem až o 8,5 procenta, v úvodu řádného obchodování odepisují kolem 7 procent pod 170 USD/akcie.

IBM uvedla, že zisk na akcii za celý letošní rok bude o 2 až 4 procenta pod úrovní roku 2013. Nadto odvolala cíl zisku na akcii nejméně na úrovni 20 dolarů pro rok 2015. Za samotné 3Q už v tuto chvíli zveřejnila zisk na akcii 3,68 USD, neporovnatelný s konsensem trhu dle Bloomberg 4,32 USD. Stejně tak oznámené kvartální tržby 22,4 miliardy dolarů nejsou porovnatelné s konsensem 23,37 miliardy dolarů dle Bloomberg. Celkový čistý zisk za 3Q bez jednorázových operací typu oddělení polovodičové divize, klesl meziročně o 17 procent na 3,46 miliardy dolarů. Číslo tržeb znamená meziroční pokles o 4 procenta.

Ztrátovou divizi čipů IBM „prodá“ skupině Globalfoundries, bude to ale IBM, kdo za takovou dohodu bude platit. Do výsledků třetího čtvrtletí kvůli obchodu IBM započte jednorázovou negativní položku 4,7 miliardy dolarů na úrovni zisku před zdaněním. Během tří let IBM zaplatí Globalfoundries 1,5 miliardy dolarů jako dohodnutí vyrovnání za převzetí ztrátové divize čipů a související aktivity. 

Globalfoundries získá spolu s výrobou polovodičů, která se odehrává ve dvou továrnách IBM na severovýchodě USA, také spojené technologie a patenty. Výroba bude pokračovat, čipy IBM ve svých produktových řadách nutně potřebuje. Globalfoundries převezme také takřka všechny s výrobou související zaměstnance od IBM. Exkluzívním dodavatelem čipů pro IBM zůstane po nejbližších 10 let. 

IBM si s výrobou čipů a její ztrátovostí dlouhodobě neví rady. Sama se chce soustředit zejména na cloudové systémy a služby, mobilní technologie a bezpečnost systému a analýzu dat. 

V říjnu chce management IBM získat schválení dalšího programu zpětného odkupu akcií. 

Newsletter