Akcie malajsijských aerolinek letí po nabídce o převzetí vzhůru. Stát zaplatí 435 mil. USD

(Doplněno 12:46) Akcie malajsijských aerolinek Malaysia Airline System se v rámci pondělního obchodování staly jedním z nejaktivněji obchodovaných titulů na malajsijské burze poté, co státní investiční fond Khazanah Nasional oznámil, že nabídne 27 senů (0,27 ringgitu) za každou akcii Malaysia Airline System, kterou zatím nevlastní. Stát chce tak malajsijské aerolinky stáhnout z trhu a v rámci restrukturalizace z nich udělat privátní společnost. Výkup akcií přijde stát na zhruba 1,4 miliardy ringgitů (435 mil. USD, 9,03 miliardy Kč). Khazanah Nasional to oznámil v pátek, kdy bylo obchodování s akciemi pozastaveno – cena akcie se v tu chvíli pohybovala na úrovni 24 senů (0,24 ringgitu). V reakci na nabízenou cenu vylétly akcie během pondělního obchodování až o 10,4 % výše, aktuálně se pohybují o 8,33 % výš na ceně 26 senů (0,26 ringgitu).

Khazanah Nasional – fond, který malajsijské vládě spravuje všechna její komerční aktiva – drží v Malaysia Airline System 69,37% podíl. Problémy aerolinek, které byly již několik let ztrátové, se zhoršily nejprve po 8. březnu kvůli zmizelému letadlu, situace eskalovala po sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou.

„Vnímáme to jako dobrou příležitost pro akcionáře vystoupit z této investice. Aerolinky by měly zůstat ztrátové ještě několik let, především kvůli současnému náročnému prostředí a vysokým cenám paliva,“ komentovala společnost MIDF Research.

Khanazah Nasional, které předsedá malajsijský premiér Najib Razak, uvedla, že dodá více detailů o plánované transakci do konce srpna – poté, co si zajistí souhlas akcionářů. Aerolinky spolu s klíčovými akcionáři údajně jednají s bankami kvůli plánované restrukturalizaci společnosti, která údajně může zahrnovat prodej podílu v ziskové jednotce zajišťující údržbu letadel a inženýrské služby. Společnost zároveň uvažuje o obnově stárnoucího letového parku, oznámily nejmenované zdroje agentuře Reuters.

Společnost Malaysia Airline bude své výsledky za 2. čtvrtletí reportovat 20. srpna, očekává se však, že půjde zatím o jedno z nejhorších čtvrtletí v historii společnosti, částečně kvůli zrušeným letům po zmizení letu MH370.

Newsletter