Akcie O2 jsou zpět v prestižním mezinárodním indexu

(Aktualizováno 14:15) Spekulace ze začátku listopadu se potvrdily. Akcie O2 se vracejí do mezinárodního indexu MSCI, v indexu se objeví po závěru obchodování 30. listopadu. Z indexu bude naopak vyřazen Pegas Nonwovens. Agentura MSCI tak upřednostnila při skladbě indexu svá standardní pravidla před kontinuitou složení indexu. Akcie O2 byly z indexu vyřazeny k 29. květnu kvůli rozdělení společnosti na operátora O2 a na telekomunikační infrastrukturu zaměžující se CETIN. Akcie O2 v Praze prudce rostou o 8  %, akcie Pegas Nonwovens naopak o 7 % propadají.

Vrátí se O2 zpět do mezinárodního indexu MSCI?

V indexu MSCI je v tuto chvíli za Českou republiku zahrnut titul ČEZ a Komerční banka, naposledy byl místo O2 C.R. k 1. září do indexu začleněn i výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Ten se ale v indexu příliš „neohřál“ – právě akcie Pegas Nonwovens budou po vrácení O2 do MSCI z indexu opět vyřazeny. Tím, že v poslední době akcie O2 výrazně posílily (od 100 Kč za akcii 1. července ke stávajícím 230 Kč za akcii) a upravená tržní kapitalizace volně obchodovaných akcií (free floatu) překonala upravenou tržní kapitalizaci volně obchodovaných akcií Pegas o více než 50 %, byla splněna podmínka agentury MSCI a O2 tak může Pegas nahradit.

Zpráva je pro akcie O2 pozitivní a měla by tak titul podpořit, naopak akcie Pegas Nonwovens se mohou dostat pod tlak. Ke konci listopadu můžeme očekávat zvýšené objemy s tím, jak některé fondy kopírující MSCI budou přenastavovat svá portfolia.  

Newsletter