Akcie Orco (+26 %) letí vzhůru po dohodě s bankou Credit Agricole

Akcie realitní skupiny Orco Property Group reagují na pražské burze růstem o více jak 26 procent na dosah 16 Kč na oznámenou restrukturalizaci části bankovního financování u aktiv na českém a slovenském trhu a komerčních nemovitostí v Lucembursku. Orku se podařilo dohodnout s bankou Credit Agricole, která v dubnu požádala o předčasné splacení úvěrů, které realitní skupině poskytla a Orco od té doby se zdůvodněním získávání zdrojů na pokrytí tohoto nároku například nabídlo k prodeji projekt Zlota 44 ve Varšavě. (Vývoj kurzu akcií aktualizován 14:40)

Orco restrukturalizovalo dluh svých českých a slovenských aktiv, financovaný bankou Credit Agricole CIB. Cílem je dlouhodobě stabilizovat financování a nastavit podmínky pro rozvoj zejména projektu Bubenská kolem bývalého nádraží v Praze – Bubnech. „Transakce má minimální dopad do NAV a skupině umožní zbavit se špatných úvěrů a získat dostatek času na rozvoj projektu Bubenská 1,“ uvedla skupina.

Orco převedlo výměnou za dohodu na Credit Agricole podíly v továrně v Hlubočkách poblíž Olomouce a v obchodním domě Dunaj v Bratislavě a to včetně dluhu. Ponechalo si naopak vlastnictví reality Bubenská 1 v Praze, u níž ale snížila míru zadlužení a prodloužila splatnost dluhu o další tři roky.

Orco rovněž refinancovalo jednu z kancelářských budov v Lucembursku. Ta je zatížena úvěrem BNP Paribas v rozsahu 18,7 milionu eur, z nějž část byla od ledna po splatnosti. Nové financování je zajištěno do roku 2027 za nižších úrokových sazeb.

Orco vykázalo v prvním čtvrtletí roku čistou ztrátu 54,4 milionu eur. Největším akcionářem firmy se letos stal český podnikatel Radovan Vítek, který v ní má více než 30 procent a fakticky ji ovládá. Čerstvě se svou CPI propojil a fakticky ovládl v rámci nové společnosti GSG Group bývalou německou odnož Orka, Orco Germany.

Realitní skupina miliardáře Vítka pohltila německé Orco a chce růst do Evropy

 

Orco podniká především v Praze, Berlíně, Varšavě a Budapešti. Projekt Bubenská patří mezi hlavní chystané projekty firmy na českém trhu.

Newsletter