Akcie tratí. Novým centrem nepokojů Hongkong

Evropské akciové trhu v průběhu pondělní seance výrazněji ztratily po nejistých makrodatech a pod tlakem nepokojů za svobodné volby a demokracii v HongKongu, jež sráží pár vybraných finančních titulů s expozicí na tento region.

V samém závěru obchodování sice indexy ztráty korigovaly, přesto CAC končí níž o necelé procento, DAX o 0,7 % a britský FTSE o 0,1 %. Nejvíce ztrácí bankovní sektor v čele s německou Commerzbank -4,5 %, či britskou HSBC s 2,5 % ztrátou a francouzskou Societe Generale -2,5 %.

Propadají ale i utility, kde nejvíce ztrácí německá RWE -4 % a to po zprávě a pozdržení prodeje divize Dea ruské investiční skupině LetterOne ze strany Velké Británie. Dokončení transakce se tak zřejmě posune až do konce letošního roku.

Z makrodat pro dnešní den vyšla jednak spotřebitelská důvěra pro eurozónu, která byla v souladu s tržními odhady. Dále pak inflační data pro Německo, kde index spotřebitelských cen CPI za září nevykázal žádnou změnu oproti očekávání poklesu o 0,1 %.

Během odpoledne pak vyšla makrodata ze zámoří, týkající se osobní spotřeby a příjmů. Osobní příjem za srpen dosáhl očekávaných 0,3 %. Spotřeba, jež tvoří 70 % amerického HDP, vzrostla o 0,5 % oproti očekávání ve výši 0,4 %. Rovněž vyšla statistika rozjednaných prodejů domů, jež za srpen poklesly o procento proti očekávanému minus půlprocentu.

Pražská burza si i přes okolní pokles dokázala připsat zisk ve výši 0,6 % a to hlavně díky růstu Komerční banky a ČEZu. Akcie ČEZu se v průběhu dne posunuly na nová letošní maxima, když se obchodovaly až u 663,8 Kč. ČEZ byl dnes snad jedinou utilitou, která se dokázala držet v kladných číslech.

Po korekci z minulého týdne se zpět nad 5 000 Kč úroveň navrací Komerční banka, která si připsala 2,4 % zisku, když končila u 5060 Kč za akcii. V červených číslech se opět obchodovalo na akciích Erste, která následovala své západoevropské konkurenty a ztratila 1,8 %. Bez nových zpráv se opět výše sunula O2, která se v průběhu dne dostala až 320 Kč. Seanci nakonec končila s 1,7 % ziskem na 315,9 Kč. Celkový objem obchodů dosáhl 658 mil. Kč.

Newsletter