Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku Dne díkůvzdání neobchoduje. Dolar posiluje v dolarovém indexu i proti euru. Koruna smazala ztráty a jako jediná v regionu se krátce dostala do zisku. Hranice 26,11 za euro prolomena nebyla.

Akciím ještě pára nedochází

Po výrazném startu do letošního roku, kdy index PX pražské burzy přidal šest procent, tempo růstu v 2. čtvrtletí zvolnilo. Od začátku druhého kvartálu pražský index přidal 2,3 %, podobně jako většina západoevropských akciových indexů. Vyplývá to z nového reportu analytiků Komerční banky.

„Pražská burza by mohla v ročním horizontu dosáhnout růstu 5-6 % s dividendovým výnosem okolo 5 %. Mezi nejatraktivnější tituly řadíme akcie finančních institucí,“ píše se v reportu.

Trojice vítězů z prvního čtvrtletí CME, Unipetrol a Fortuna se ani v tom druhém nezměnila. Jednoznačně vede mediální skupina CME s 30% ziskem, následovaná Unipetrolem, jehož akcie si připsaly 22 % a od začátku roku přinesly investorům nejvyšší zisk 55 %. Jako třetí skončila Fortuna s 16% růstem.

Rozkolísanost denního zobchodovaného objemu se během druhého čtvrtletí zmírnila. ČEZ získal zpět titul nejobchodovanějšího titulu s 27% podílem. Menší emise přidaly na aktivitě, když podíl pěti největších titulů klesl z 92 na 88 %.

Nadále držíme pozitivní výhled na globální akcie, a to jak do konce letošního roku, tak i pro následujících 12 měsíců. Většina trhů by měla růst až do roku 2019, kdy očekáváme, že zpomalení ekonomického růstu v USA povede k výrazným výprodejům na akciových trzích. Ocenění akcií rozvíjejících se trhů zůstává proti rozvinutému světu levné.

Po výrazném startu do roku 2017, kdy index pražské burzy PX přidal 6 %, tempo růstu ve 2. čtvrtletí zvolnilo. Od začátku 2. kvartálu pražský index přidal 2,3 %, podobně jako většina západoevropských akciových indexů. Ve srovnání s regionálními konkurenty však jednoznačně propadl, když maďarský BUX vyrazil z poslední pozice v prvním čtvrtletí vzhůru a za Q2 zatím přidává výrazných 13 %. Polský WIG20 pokračoval v solidních ziscích z prvního čtvrtletí a v tom druhém přidává přes 7 %. Pražský index zaostal i za rumunským indexem BET s 4 %.

Od začátku roku se zatím z regionálních indexů daří nejlépe polskému WIG20 s 20% ziskem, těsně následovaným rumunským indexem BET, který přidává 19 %. Pražský PX si v tomto roce připsal 9 % a drží se tak nad průměrem svých západních kolegů. 

Trojice vítězů z prvního čtvrtletí CME, Unipetrol a Fortuna si udržela vedoucí pozici i v Q2. Mediální skupina CME se z třetího místa v Q1 nadechla k mohutnému zisku 30 % a stala se jednoznačným vítězem druhého čtvrtletí a od začátku roku již přinesla investorům výrazných 48 %. Dobré hospodářské výsledky, podpořené příznivým vývojem reklamního trhu, umožnily společnosti refinancovat své vysoké zadlužení a výrazně snížit úrokové náklady, které historicky zatěžují její profitabilitu.

Přestože akcie petrochemické skupiny Unipetrol v druhém čtvrtletí zvolnily tempo růstu, s 22% ziskem udržely druhé místo a od začátku roku přinesly investorům na pražské burze nejvyšší zisk, téměř 55 %. Akcie společnosti těžily z přetrvávajícího příznivého vývoje v odvětví a obnovené produkce ve svých závodech. Management je při prezentacích své střednědobé strategie skoupý na informace a nechce odhalit detaily nutných investic ve Spolaně. Akcie však zatím touto informační střídmostí nijak výrazně netrpí.

Třetími nejúspěšnějšími se s +16 % staly akcie sázkové společnosti Fortuna, které přinesly investorům od začátku roku již 46 %. Zisky akcií podpořil růst přijatých sázek, významné akvizice a nedávné navýšení odkupní ceny minoritních podílů. Majoritní vlastník Fortuny, společnost Fortbet Holdings v rukou investiční skupiny Penta, nedávno zvýšil původní cenu za odkup akcií od minoritních vlastníků z 98 na 118 CZK a víceméně tak uznal výtky minoritních vlastníků směrem k nízké odkupní ceně. 

Autor: Richard Miřátský

Newsletter